Japon iş adamı Sakura’nın Türklerle ilgili söylediği iddia edilen sözlerSosyal medyada birçok kullanıcı tarafından paylaşılan bir gönderide Japon bir iş adamının Türklerin yaşayışlarıyla ilgili eleştirel sözler sarfettiği iddia edildi. 2019 yılından bu yana sosyal medyada paylaşılan metinde, Sakura adlı bir Japon iş adamının “Siz Türkler rahatınıza çok düşkünsünüz. Mütevazı yaşamıyorsunuz. Daha sonra da borç batağına giriyorsunuz. Ben işadamıyım sıradan bir evim, arabam var. Görüyorum ki sizde böyle değil. Asgari ücretlide en lüks telefon var. Ayrıca milli değilsiniz. Marka sevdanız var. Biz Japonlar yatırımı bilgiye yapıyoruz. Siz hazıra konuyorsunuz. Üretemediğiniz takdirde sadece tüketici olarak kalırsınız” şeklinde sözler yer alıyor.

Sabah Gazetesi Yazarı Funda Karayel’in ve Türkiye Gazetesi Yazarı Hikmet Köksal’ın da “Japon iş adamı Sakura ve sözleri” konulu yazıları bulunuyor.

Ancak bu sözler de atfedilen Sakura ismi de bir uydurma örneği.

Türkçe kaynaklarda yaptığımız araştırmada Sakura adında bir Japon iş adamı ya da söylediği iddia edilen sözlere dair güvenilir kaynaklarda bir ize rastlanmıyor. İngilizce ve Japonca yapılan araştırmada da herhangi bir sonuca ulaşılamıyor.

İddiadaki sözlerle birlikte kullanılan fotoğraf ise ücretsiz stok fotoğraf sitelerinden alınmış ve Japonya ile ilgili yapılan farklı dillerde haber ve yayınlarda sıklıkla kullanılmış. Kimliğine dair bir bilgiye de sitelerde yer verilmiyor.

Diğer taraftan Japonya’da Sakura ismi insanlara 1990’lardan sonra verilmeye başlanmış. Çünkü kiraz çiçekleri ağaçtan çabuk düştüğü için çocuğun ömrünün de kısa olacağına inanılıyor. Günümüzde bu isim popülerleşmeye başlasa da çoğunlukla kadın ismi olarak kullanıldığına dair bilgilere ulaşmak mümkün.

Fotoğraf Türkçe sitelerde ilk olarak 2019 yılı Şubat ayında “Japon Girişimciden Dert Dinleyen Amcalar Projesi” adlı bir haberde kullanılmış. Sosyal medyadaki paylaşımlar da bu tarihten sonra başlıyor. Haberdeki fotoğraf kullanılarak sözlerin ve ismin uydurulduğu anlaşılıyor.

İlgili İçerik  Cumhurbaşkanlığına Audi makam araçları siparişi verildiği iddiası

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İngilizce Tıp Bölümünde öğrenim görüyor. Yeni medya, bilim ve medikal yazarlık alanlarına ilgi duyuyor. Doğruluğu Ne? ekibinde araştırma editörü olarak görev yapıyor.