Üniversite öğrencilerinin sahte haber/yanlış bilgi sorununa bakışı

Üniversite öğrencilerinin sahte haberlerle ilgili tutumlarını belirlemeye yönelik olarak yapılan akademik bir çalışmanın sonuçlarına göre, öğrenciler en fazla şüpheli bilgiyle siyaset, magazin ve dünya haberlerinde karşılaştıklarını belirtiyor.

Selçuk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Birol Gülnar, Doç. Dr. Mete Kazaz ve Dr. Selman Selim Akyüz’ün yaptığı araştırmaya göre öğrenciler en fazla güvendikleri platformun Twitter olduğunu belirtirken, en taraflı buldukları araçların televizyon ve gazeteler olduğunu ifade ediyor.

313 iletişim fakültesi öğrencisiyle yapılan anketin sonuçlarına göre öğrenciler, sahte haber ve yanlış bilgilere inanılmasının nedenleri arasında ilk üç sırada araştırma yapmaktan kaçınma, siyasi kutuplaşma ve gerçeklerden çok duygu ve inançların ön planda tutulmasını gösteriyor. Medya okur-yazarlığı eksikliğini ise önemli bir sorun olarak görmüyorlar.

Katılımcılar sosyal medyada haber paylaşmaktan kaçınırken daha çok Whatsapp’ı tercih ediyor. En çok sahte haberle karşılaşılan platform Facebook ve İnstagram.

Araştırmanın ayrıntılı sonuçlarına Selçuk İletişim Dergisi’nin bu linkinden ulaşılabilir.

Kapak görseli: Kıbrıs Türk Gazeteciler Gazeteciler Birliği Yalan Haber videosu

İlgili İçerik  Boğaziçi Protestoları, Yalanlar, Yanlışlar

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Televizyon haberciliği ve dijital yayıncılık alanında çalışıyor. Doğruluğu Ne? ekibinde içerik editörü olarak görev yapıyor. Yazılım, sosyal medya, TV ve radyo spikerliği alanlarına ilgi duyuyor.