İstanbul Belediyesi’ne 9 yıl otobüs alınmadığı iddiasıİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, katıldığı bir televizyon programında, belediyeye 8-9 yıldır otobüs alınmadığını, 2 milyon kilometreyi geçmiş otobüsler olduğunu iddia ederek, bu durumu, 300 otobüs alımı için borçlanma kararınının imzalanmadığını, durumu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aktardığını söyledi.

Haberin bazı gazetelerde de yayınlanması üzerine, Ak Partili bazı isimler ve İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, İmamoğlu’nun verdiği bilginin doğru olmadığını, Ak Parti’nin son 9 yılında belediyeye 2 bine yakın otobüs alımı yapıldığını sosyal medya hesabından paylaştı.

İETT’nin faaliyet raporlarına internet sitesinden ulaşılabiliyor. İETT’nin sitesinde yer alan 2019 yılı faaliyet raporunun 22. sayfasında otobüslerle yapılan toplu taşıma faaliyetlerinden bahsediliyor. Sayfanın son bölümünde toplam 2 bin 462 otobüs olduğu belirtilerek şu ifadelere yer veriliyor:

“Bu kapsamda 2013 yılında 1.440 adet yerli üretim otobüs alınmıştır. 2015 yılında 126 adet, 2016 yılında 44 adet ve 2017 yılında 375 adet otobüs alınarak eskiyen otobüslerin filodan çekilmesi ile de otobüs filosu 2.462 adet olmuştur.”

Faaliyet raporunun ilgili bölümü

Rapordaki verilere bakıldığında 2013 yılından itibaren 1985 otobüs alındığı görülüyor.

İmamoğlu’nun 8-9 yıl demesi nedeniyle 2013 yılında yapılan alımlar çıkarılması halinde de 545 yeni otobüs alındığı anlaşılıyor ancak İmamoğlu Ak Parti’nin son 8-9 yılını ifade ettiği için 1985 yeni otobüs alındığı bilgisinin doğru olduğu görülüyor.

Rapor, 17 Temmuz 2020 tarihinde, yani İmamoğlu’nun başkanlığı döneminde İETT Genel Müdürü Alper Bilgili tarafından İBB Meclisi’nde okunarak onaylanmış. İlgili habere de İETT’nin internet sitesinden ulaşılabiliyor.

İlgili İçerik  Yavuz Sultan Selim'in Türklere "Eşek" Dediği İddiası

Yapılan doğruluk kontrolü sonunda, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “İstanbul Büyükşehir Belediyesine 8-9 yıldır otobüs alınmamış” ifadesinin doğru olmadığı anlaşılmaktadır.

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde öğrenim görüyor. Televizyon haberciliği alanında deneyimi bulunuyor. Doğruluğu Ne? ekibinde araştırma editörü olarak görev yapıyor.