Atatürk’ün tekke ve zaviyelerle ilgili söylediği iddia edilen sözlerSosyal medyada ve Whatsapp’ta sık sık dolaşıma giren bir görselde, Atatürk’e ait olduğu iddiasıyla bazı sözlere yer verildi. Gazeteci Fatih Portakal’ın da paylaştığı ve 14 binden fazla etkileşim alan, Atatürk’ün 1927’de sarf ettiği öne sürülen sözler şöyle:

“Efendiler, biz tekke ve zaviyeleri din düşmanı olduğumuz için değil; bilakis, bu tip yapılar din ve devlet düşmanı olduğu, Selçuklu ve Osmanlı’yı bu yüzden batırdığı için yasakladık. Çok değil, yüz yıla kalmadan, eğer bu sözlerime dikkat etmezseniz göreceksiniz ki bazı kişiler bazı cemaatlerle bir araya gelerek bizlerin din düşmanı olduğunu öne sürecek, sizlerin oyunu alarak başa geçecek ama sıra devleti bölüşmeye geldiğinde birbirine düşeceklerdir. Ayrıca, unutmayın ki o gün geldiğinde her bir taraf diğerini dinsizlikle suçlamaktan geri kalmayacaktır.”

İddianın tarihi olan 17 Aralık ile içeriğindeki tekke ve zaviyelerin devlet ve din düşmanı olduğu, bazı kişilerin cemaatlerle bir araya geleceği, sonra devleti bölüşme konusunda anlaşmazlığa düşeceği, birbirlerini dinsizlikle suçlayacağı gibi ifadeler dikkat çekiyor. Özellikle 17 Aralık 2013, yani Fethullahçı Terör Örgütü’nün Türkiye’de yaptığı polis ve yargı operasyonları sonrası yaygınlaşan bu sözlerle Atatürk’ün bir anlamda bir kehanette bulunduğu iddia ediliyor ancak bu sözler Atatürk’e ait değil, uydurma.

Atatürk’ün, konuşmaları ve demeçlerinin yer aldığı kaynaklara internetteki açık kaynaklardan ulaşılabiliyor. Meclis tutanaklarına bakıldığında, 17 Aralık 1927’de ya da başka bir tarihte Atatürk’ün böyle bir konuşma yaptığına dair bir bilgiye rastlanmıyor. Oturum gündeminde de tekke ve zaviyelerle ilgili bir konu yok.

Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri’nde de bu sözler bulunmuyor. Gazi’nin Kastamonu’da yaptığı tekke ve zaviyelerle ilgili konuşmasında da iddiadaki gibi cümleler yer almıyor.

Diğer yandan iddiadaki görselde Atatürk’ün soyadına da yer verildiği görülüyor ancak 1927 yılında Atatürk henüz soyadını almamıştı. Mustafa Kemal, Atatürk soyadını 1934’deki özel kanunla aldı.

“Atatürk’ün tekke ve zaviyelerin kapatılmasıyla ilgili sözleri” şeklinde arama yapıldığında da Google’da ilk sırada CHP Milletvekili Hüseyin Yıldız’ın TBMM’de 2017 yılında yaptığı konuşma çıkıyor ve Meclis tutanaklarının başlığına da bu sözün gerçekmiş gibi yazıldığı görülüyor.

Meclis’te yapılan bu konuşmanın Meclis tutanaklarına girmesi ve internet aramasında ilk sırada çıkması nedeniyle sözlerin doğru olduğu algısı oluşabiliyor fakat Atatürk’le ilgili sözlere yer veren hiçbir resmi ya da güvenilir kaynakta bu sözler yer almıyor. 17 Aralık 2013 yılı sonrası internette ve sosyal medyada yayılmaya başlayan bu sözlerin, Türkiye’nin siyasi konjonktürüyle bağlantılı olarak uydurulduğu anlaşılıyor.

İlgili İçerik  Karadeniz'de Bulunan Doğalgaza Chevron Firmasının Ortak Olduğu Doğru mu?

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Dijital yayıncılık alanına ilgi duyuyor. Video editörlüğü tecrübesi bulunuyor. Doğruluğu Ne? ekibinde editör yardımcısı olarak görev yapıyor.