Aksaray’ın Sevinçli Köyünde Belediyenin Suyu Kestiği İddiasıAksaray’da bir köyde suya zam yapılması nedeniyle halkın faturaları ödeyemediği ve belediyenin suları kestiği iddiası doğru değil.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, İhlas Haber Ajansı’nın görüntülerini paylaşarak “Aksaray’ın Sevinçli Köyü AKP’li belediyeye geçti. Suya yüzde yüz zam geldi. Köylüler geçim zorluğundan faturayı ödeyemeyince suları kesildi” ifadelerini kullandı.

İHA’nın konuyla ilgili haberine bakıldığında köylülerin suyunun olmadığı ve köy çeşmesinden taşıma ile su ihtiyaçlarını giderdikleri bilgisi ile karşılaşılıyor ancak sorunun su faturalarının ödenmemesinden değil köye su sağlayan hidroforun biriken elektrik borcundan dolayı MEDAŞ tarafından elektriğin kesilmesinden kaynaklandığı belirtiliyor. Gürsel Tekin’in belediyenin AKP’ye geçmesi nedeniyle sorunun yaşandığı iddiası da doğru değil. Sevinçli bir köy ve yeni ismiyle mahalleler muhtarlıklar tarafından yönetiliyor.

Diğer yandan Büyükşehir Yasasıyla birlikte mahalleler su idaresine bağlanmasına rağmen bu köyde olduğu gibi bazı köyler su şebekesine hidrofor ile su sağlıyor.

Doğruluğu Ne? ekibinin ulaştığı, haberi yapan İHA Aksaray Muhabiri Yasin Can da, sorunun belediye ile ilgisi olmadığını, mahalli idare yani muhtarın elektrik borcunu ödemek için su ücretlerine zam yaptığını, köylülerin ödeyememesi nedeniyle de hidrofor elektriğinin kesildiğini belirtti ve haberde bunu ortaya koyduklarını söyledi.

Açık kaynaklarda yaptığımız araştırma sırasında İyi Parti Aksaray İl Başkanı Özhan Türemiş’in köylülerin kendisine ulaşması üzerine Sevinçli’ye gittiği ve burada yaptığı görüşmeler sonrasında Facebook sayfasında bir paylaşım yaptığını tespit ettik.

Türemiş köylülerle yaptığı görüşme sonunda elektrik fiyatlarındaki artış nedeniyle borçların ödenemediğinin yanı sıra köylülerin muhtarı suçladığını, köyün “kasası”nda biriktirilen para  olmasına rağmen muhtarın MEDAŞ’a olan borçları ödemediğini ifade ettiğini belirtiyor.

Yaptığımız doğruluk kontrolü sonucunda Gürsel Tekin’in iddia ettiği gibi köydeki su kesintisinin belediye ile ilgisi olmadığı, elektrik kaynaklı su borçlarını köylülerin ödeyemediği, dolayısıyla elektriğin kesilmesi nedeniyle köyde su sorunu yaşandığı anlaşılmaktadır. Yanlış bilginin, haberin çarpıtılmasından kaynaklı ortaya çıktığı görülmektedir.

İlgili İçerik  Koronavirüs'ün Dünyayı soğutmak için planlı bir deney olduğu iddiası

Kaynaklar

– Gürsel Tekin’in paylaşımı

https://twitter.com/gurseltekin34/status/1204427000506699776

– İhlas Haber Ajansının konuyla ilgili haberi

https://www.iha.com.tr/aksaray-haberleri/2300-odenmemis-faturalar-nedeniyle-susuz-kalan-koy-halki-yardim-bekliyor-aksaray-2472034/

– İhlas Haber Ajansı muhabiri ile telefon görüşmesi / 12.12.2019-13.10

– İyi Parti Aksaray İl Başkanı Özhan Türemiş’in konuyla ilgili Facebook paylaşımı

https://www.facebook.com/turemisozhan/posts/491341865065058

Doğruluğu Ne? Editör Ekibi