Işıksız kavşakta sürücülerin birbirine çarpmadığı videoSosyal medyada bazı kullanıcılar bir video paylaşarak, trafik ışıklarının olmadığı bir kavşakta araçların hiç durmadan ve birbirine çarpmadan ilerlediğini iddia etti. Yıllardır paylaşılan bu video görüntü kalitesini kaybetse de inanılırlığını kaybetmiyor, çok fazla beğeni ve retweet alıyor.

Bazı mizah sitelerinde “Sadece erkeklerin araç kullandığı bir kasaba” ve “Sadece erkeklerin yaşadığı kasaba” başlığında paylaşımlar bulunuyor ancak iddia doğru değil.

Bahsi geçen videonun montaj olduğuna dair birkaç ipucu var. Araçların kenarında görülen keskin çizgiler katmanlı bir şekilde araçların farklı zamanlardaki halinin aynı zamana göre kurgulanıp sonradan eklendiğini gösteriyor. 23. saniyede aniden kaybolan bir kadın ve köpeği de ipucu olarak ele alınabilir.

Videonun aslına bakıldığında görüntü çok daha net olduğu için montaj olduğunu anlamak biraz daha zorlaşsa da videonun sonundaki çarpışmada araçların gerçek bir arabadan ziyade bilgisayar modeli olduğu çok daha belirgin.

2017 yılında paylaşılan “İnanılmaz Araba Kazası” adlı bu videoyu üreten Iñaki Merro, videonun bir görsel efekt deneyi olduğunu, videonun sonunda “Experimento Efectos Visuales” cümlesiyle belirtiyor. Videonun yorumlarında da kullandığı programlardan ve tekniklerden bahsediyor.

Iñaki Merro adlı YouTuber’ın diğer videolarına bakıldığında birçok görsel efekt deneyi yaptığı da görülüyor.

Sonuç olarak video gerçek bir kavşakta çekilmiş bir görüntü değil, video efektlerle yapılmış bir animasyon.

İlgili İçerik  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın camiye ayakkabı ile girdiği iddiası

Selçuk Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde öğrenim görüyor. Dijital medya üzerine çalışıyor. Doğruluğu Ne? ekibinde analiz, yazılım ve görsel tasarım editörü olarak görev yapıyor.