Yozgat’ta Bir Kişinin Koronavirüs’e Karşı Arap Sabunu ve Yoğurt Yediği İddiasıYozgat’ta bir kişinin Koronavirüs’e karşı yoğurtla arap sabununu karıştırarak yediği ve hastanelik olduğu iddia edildi. İddia sosyal medyanın yanı sıra bir çok haber sitesinde de haber olarak yer aldı.

Ancak iddia doğru değil. Teyit.org’un yaptığı doğruluk kontrolü ile haberin gerçek olmadığı, iddianın ilk olarak parodi haberler üreten bir Deliden Haber adlı internet sitesi tarafından üretildiği ortaya çıktı.

Yozgat Şehir Hastanesi ve Yozgat Sağlık Müdürlüğü de böyle bir hasta olmadığını ifade etti. Gazeteci Saygı Öztürk de haberin asparagas olduğunu yetkililerle görüşerek teyit ettiğini yazdı.

Haberin uydurma olduğu ortaya çıktıktan sonra haber siteleri düzeltme yaparken birçok yayın sosyal medyada paylaşılmaya devam etti.

İlgili İçerik  Simpsons Dizisinde Salgın ve Zorunlu Aşı Sahnesinin Olduğu İddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Televizyon haberciliği ve dijital yayıncılık alanında çalışıyor. Doğruluğu Ne? ekibinde içerik editörü olarak görev yapıyor. Yazılım, sosyal medya, TV ve radyo spikerliği alanlarına ilgi duyuyor.