İlahiyat Öğrencilerinin Metaverse’te Zikir Yaptığı İddiasıSosyal medyada bazı kullanıcılar, Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin Metaverse’de bir toplantı düzenlediklerini ve ilahi okuyup namaz kılmayı denediklerini iddia etti. Farklı hesaplardaki paylaşımlar 4 binden fazla etkileşim alırken, öğrencilerin zikir yaptığı da öne sürüldü ancak iddia doğru değil.

İnternette anahtar kelimelerle (Gaziantep İlahiyat Metaverse) araştırma yapıldığında iddianın kaynağına ilişkin çok sayıda habere ulaşılabiliyor. Habertürk’te yer alan haberde, Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi akademisyenlerinin Sakarya’da faaliyet gösteren bir metaverse şirketinin yöneticileriyle sanal dünyada bir tanıtım toplantısına katıldıkları ifade ediliyor.

Gaziantep’in yerel haber sitelerinde de yer alan haberlerde, akademisyenlerin metaverse ile ilgili bilgi almak için Sakarya’daki firmanın yöneticileriyle metaverse üzerinden bir toplantı yaptığı belirtiliyor.

Birçok sitede kaynak gösterilen İhlas Haber Ajansı’nın (İHA) haberinde de metavers üzerinden yapılan toplantıyla ilgili bilgiler yer alıyor ancak hiçbir haberde öğrencilerin ya da akademisyenlerin zikir yaptığı, namaz kıldığı ya da ilahi okuduğuna yönelik bir ifade yer almıyor. Global Metaverse adlı şirketin yöneticileri, akademisyenlere metaversi tanıtırken, haberlerde Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Adnan Algül’ün de görüşlerine yer verilmiş.

Ayrıca haber 25 Şubat 2022’de yayınlanmış ancak iddiayı paylaşan hesaplarda 15-16 Mart tarihlerinde paylaşım yapıldığı görülüyor.

Sonuç olarak, ilahiyat akademisyenlerinin bu alanla bilgi almak için bir toplantı yaptığı ancak ilahiyat öğrencilerinin metaverste namaz kılıp zikir yaptıkları haberinin uydurma olduğu anlaşılmaktadır.

İlgili İçerik  Ahbar'uz Zaman Kitabında 2020 ve Koronavirüs Kehaneti Var mı?

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi. Yeni medya haberciliği ve görsel sanatlara ilgi duyuyor. Doğa fotoğrafçılığı alanında çalışmalar yapıyor. Doğruluğu Ne? araştırma ekibinde editör yardımcısı olarak görev yapıyor.