İranlı protestocu kadının Atatürk tişörtü giydiği iddiasıSosyal medyada bir kullanıcı, üzerinde Atatürk portresi bulunan tişört giydiği görülen bir kadının fotoğrafının İran’dan olduğunu iddia etti. bin 500’den fazla beğeni alan fotoğrafın İran’daki gösterilerle ilgisi yok.

Fotoğraf Google’ın görseller bölümünde tersine araştırıldığında Türkiye’den kullanıcıların 2017 yılından itibaren fotoğrafı paylaştığına dair bulgulara ulaşılabiliyor.

Fotoğrafın orijinalinde sağ alt köşede geleneksel kıyafetli bir kişi bulunuyor. Kıyafetlerin Karadeniz yöresine ait halk oyunları ekibinin giydiği kıyafetlerle aynı olduğu görülüyor. Dolayısıyla bu ayrıntı da fotoğrafın Türkiye’de ya da Türkiye ile ilgili bir etkinlikte çekilmiş olma ihtimalini güçlendiriyor.

Yandex görsel bölümünde yaptığımız araştırmada da Türkiye’den kullanıcıların ve bazı internet sitelerinin 2017 yılından sonra paylaşımlarına ulaştık. Bazı kullanıcılar da fotoğrafın İzmir’de çekildiğine dair yorumlar yaptı ancak fotoğrafın nerede ve hangi etkinlikte çekildiğine dair kesin bir kanıta rastlayamadık.

Güncelleme: Görüntü 2009 yılında ABD’deki Türk festivalinden

Teyit.org yaptığı incelemede fotoğrafın ABD’nin Chicago şehrinde düzenlenen festivalde Türkiye festivalinde çekildiğini, 2009 yılındaki etkinlikte fotoğraftaki dansçının Atatürk tişörtüyle kaydedilmiş görüntüleri olduğunu belirledi.

Videoda 4.34’ten itibaren Atatürk tişörtlü dansçı görülebiliyor.

İnceleme Sonucu

  • Fotoğrafın İran’da göz altına alındıktan sonra ölen Mahsa Amini için düzenlenen protestolarla ilgisi yok.
  • 2009 yılında ABD’deki Türkiye festivalinde çekilen fotoğraf 2017 yılından bu yana Türkiye’deki kullanıcılar tarafından sıklıkla paylaşılmış.
İlgili İçerik  Türkiye'ye 3 milyon yeni göçmen geleceği iddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Doğruluğu Ne? ekibinde editör yardımcısı olarak görev yapıyor.