Atatürk’ün “Cumhurbaşkanını Halk Seçerse Diktatörlüğe Gidilir” Dediği İddiası29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda sosyal medyada bir çok kullanıcı tarafından Atatürk’e ait olduğu iddiasıyla “Efendiler, Cumhurreisi’nin halk tarafından seçilmesi mahsurludur! Vekillerin seçmesi en iyisidir. Nedenine gelince, yarın birisi çıkar ‘beni halk seçti’ diyerek krallığını ya da diktatörlüğünü ilan ederse, demokrasi tehlikeye girer! Tarihte örnekleri çoktur” şeklindeki sözler paylaşıldı. Bir çok gazete ve internet sitesinde aynı sözlere yer veren yazarlar bulunuyor.

İnternetteki kaynaklara bakıldığı zaman bu yönde ilk paylaşımın 2015 yılında Kocaeli’de yayın yapan Marmara Gazetesinde yer aldığı görülüyor. Ancak bu gazetede yer alan yazıda “Atatürk böyle bir şey söyledi mi söylemedi mi bilemiyoruz lakin bildiğimiz bir çok söylem ve eylemleriyle örtüşüyor mu biz ona bakar ona göre de yorum yaparız” ifadesi yer alıyor.

Ulusal Kanal’ın internet sitesinde emekli asker ve siyasetçi Soner Polat’ın yazısında aynı sözler yine Atatürk’e atfedildikten sonra sosyal medyada bir çok paylaşımın yapıldığı görülüyor.

Eski CHP Milletvekili Hüsnü Bozkurt’un TBMM’de yaptığı konuşmada da ifade ettiği bu sözlerin yer aldığı 28 Ekim 2020 tarihindeki Twitter paylaşımı, iki binden fazla beğeni aldı.

Ancak iddia doğru değil.

Atatürk’ün sözlerine yer veren ve ATAM tarafından yayımlanan “Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri” kitabında, Nutuk’ta ve diğer kaynaklarda bu sözleri söylediğine dair bir bilgiye rastlanmıyor.

Konuşmanın 1924 Anayasası görüşmeleri sırasında Meclis’te yapıldığı iddia ediliyor ancak Atatürk’ün TBMM’de yaptığı konuşmaların yer aldığı ve TBMM tarafından basılan kitapta da böyle bir söz yok.

Tarihçi Prof. Dr. Hakkı Uyar da yazısında sözlerin Atatürk’e ait olmadığını, hiçbir kaynakta bu sözlerin yer almadığını söylüyor.

İlgili İçerik  CNN Türk'ün "En Büyük Türk Atatürk" Sözünü Sansürlediği İddiası

Yapılan doğruluk kontrolü sonunda Atatürk’ün Cumhurbaşkanını halkın seçmesine ülkenin diktatörlüğe gideceğini ifade ederek karşı çıktığı iddiasıyla paylaşılan sözlerin Atatürk’e ait olmadığı anlaşılmaktadır.

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde okuyor. Televizyon haberciliği alanında tecrübesi bulunuyor. Doğruluğu Ne? ekibinde editör olarak görev yapıyor.