İlber Ortaylı’nın Celal Şengör’e “İskenderiye Hamalı Kadar Değeri Yok” Dediği İddiasıTarihçi İlber Ortaylı’nın Jeolog Prof. Dr. Celal Şengör’e “İskenderiye hamalı kadar değeri yok” dediği iddiası doğru değil.

9 Aralık 2019’da sosyal medyada ve haber sitelerinde Prof. Celal Şengör’ün Azerbaycan’da öğrencilerle sohbet ettiği sırada “Osmanlı Devleti Türk tarihinin en alt noktasıdır” ifadelerini kullandığı bir video yayınlandı.

 

11 Aralık’ta ise yine bazı haber siteleri ve sosyal medyada Tarihçi İlber Ortaylı’nın Celal Şengör’e “İskenderiye hamalı kadar değeri yok” diyerek cevap verdiği iddiasıyla bir video yayınlandı. Akit Gazetesi internet sitesinde “Ortaylı’dan Şengör’e okkalı cevap” başlığıyla video haberleştirildi.

Şengör’ün videosunun kaynağı araştırıldığında Azerbaycan’dan bir kullanıcının 25 dakikalık bir videoyu Youtube’a 30 Kasım 2019 tarihinde yüklediği ve bu ifadeleri videonun 14’25”-15’20” süreleri arasında kullandığı görülüyor.

İlber Ortaylı’nın Celal Şengör’e karşılık sarf ettiği iddia edilen sözlerinin yer aldığı videonun ise Youtube’da 22 Ocak 2017 tarihinde yayınlandığı görülüyor. Ortaylı’nın genel olarak aydınlar konusunda bir eleştiri yaparken “Onun (Osmanlı’nın) sayesinde kültürel kişiliğimiz oluşuyor. Onu anlamayanın kültürel kişiliği kopuktur, istediği kadar Fransızca bilsin, İngilizce bilsin İskenderiye hamalı kadar değeri yoktur” ifadelerini kullanıyor ve 8 dakikalık videoda Celal Şengör’ün adı geçmiyor.

Yaptığımız doğruluk kontrolü sonucunda, Celal Şengör ve İlber Ortaylı’nın videolarının ve kullandığı ifadelerin doğru olduğu ancak Ortaylı’nın konuşmasının Şengör’ün açıklamasından 2 yıl önce olduğu ve Şengör’e cevap vermediği anlaşılmıştır.

 

Kaynaklar

– Celal Şengör’ün Haber 7’de yayınlanan görüntüleri ve haber içeriği

http://video.haber7.com/video-galeri/150391-celal-sengorden-musluman-turklere-tepki-ceken-sozler

– Celal Şengör’ün konuşmasının yer aldığı video kaydı

https://www.youtube.com/watch?v=-NFu46sL5KM&t=930s

– İlber Ortaylı’nın konuşmasının video kaydı

https://www.youtube.com/watch?v=gYE_IOnkrMc

İlgili İçerik  Metroda Zikir Videosu

Doğruluğu Ne? Editör Ekibi