Türkiye’nin ABD’ye gönderdiği sağlık malzemelerinin YPG’ye gittiği iddiasıSosyal medyada ve bazı internet sitelerinde Türkiye’nin ABD’ye gönderdiği sağlık malzemesi yardımlarının ABD tarafından YPG’ye gönderildiği iddia edildi. CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç da, ABD’ye gönderilen tıbbi malzemelerin terör örgütü YPG’ye gittiğini iddia etti. Özkoç’un paylaşımı 13 binden fazla beğeni alırken, iki bin 200 kez paylaşıldı.

SHOW TV kanalında yayınlanan haberde de ABD’nin PKK’nın Suriye uzantısı YPG’ye tıbbi yardım yaptığı belirtiliyor ancak bu yardımların Türkiye’den giden yardımlar olduğuna dair bir bilgiye yer verilmiyor. Haberde YPG’ye Nisan ayı başında da yardım yapıldığı ifade ediliyor.

İddia doğru değil

ABD’nin YPG’ye tıbbi malzeme yardımı gönderdiği doğru ancak bu malzemelerin Türkiye’den aldığı malzemeler olduğu iddiası doğru değil.

ABD’nin Suriye’deki operasyonlarını yürüten Özel Operasyonlar Ortak Görev Gücü’nün resmi Twitter hesabından yapılan bir paylaşımda “Suriye’nin kuzeyindeki ortaklarımıza Koronavirüs yardımı” ifadeleri kullanıldı. Twitter’da yapılan paylaşımın tarihi 26 Nisan 2020.

Paylaşımda yer alan bir site bağlantısında da Ortak Görev Gücü Sivil İşler Sorumlusu Jennifer Smith’in açıklamalarına yer verildi. Açıklamada, SDF’ye kontrolleri altında bulunan ve DEAŞ’lı teröristlerin olduğu hapishanelerde salgınla mücadele edilmesinde görev yapan SDF’liler ve aileleri için sabun ve dezenfektan, maskeler ve eldivenler olduğu ifade edildi. Yardımın yapıldığı tarih olarak 13 Nisan 2020 haftası verilmiş. Haberin tarihi de yine 13 Nisan 2020.

Türkiye’nin ABD’ye gönderdiği yardımlar iki uçakla gönderildi. İlk uçak 29 Nisan 2020’de ulaştı. İkinci yardım uçağı ise 30 Nisan 2020’de ABD’ye hareket etti. Yani YPG’ye malzeme gönderiminden 17 gün sonra Türkiye’nin ABD’ye yardımları gönderdiği anlaşılıyor. Ortak Görev Gücü’nün de yardım bilgisini 13 gün sonra Twitter hesabından duyurduğu görülüyor. ABD Merkez Komutanlığı internet sitesinde de yardımın 13 Nisan haftasında yapıldığı, 27 Nisan’da yayınlanan bir haberle duyurulmuş.

ABD Nisan ayının başında da Suriye’nin Kuzeyindeki SDG’ye Koronavirüs yardımı gönderdiğini açıklamıştı. Ancak o yardımların dağıtımıyla ilgili herhangi bir görüntü ya da bilgi paylaşımına rastlanmıyor.

İlgili İçerik  Türkiye'ye 3 milyon yeni göçmen geleceği iddiası

Sonuç olarak ABD’nin Suriye’de birlikte hareket ettiği ve YPG’nin ana çatısını oluşturduğu SDF’ye Koronavirüs yardımı gönderdiği ancak bu yardımların Türkiye’den ABD’ye gönderilen malzemeler olmadığı anlaşılmaktadır.

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Televizyon haberciliği ve dijital yayıncılık alanında çalışıyor. Doğruluğu Ne? ekibinde içerik editörü olarak görev yapıyor. Yazılım, sosyal medya, TV ve radyo spikerliği alanlarına ilgi duyuyor.