Görüntü, alkollü bir pilotun indirdiği uçağı mı gösteriyor?Sosyal medyada bazı kullanıcılar tarafından, Garuda Endonezya uçağının bilinmeyen bir havaalanına sert bir şekilde iniş yapmaya çalıştığını gösteren video paylaşıldı. Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar’ın ayrıntılı bir ifade kullanmadan paylaştığı videodaki uçağın iniş görüntüleri bazı kullanıcılar tarafından gerçek zannedildi ancak görüntü bilgisayar ortamında oluşturulmuş.

Garuda Endonezya Havayollarının ismini taşıyan uçağın yer aldığı görüntünün İran’a acil iniş yaptığı anı gösterdiği de iddia edilmişti. Hatta alkollü bir pilotun uçağı indirme anı olduğu da öne sürüldü.

“Garuda Endonezya landing crash” anahtar kelimeleriyle internette arama yapıldığında, görüntünün 2020’de Bopbibun adlı kullanıcının uçuş simülasyonunun bir parçası olarak X-plane 11 uçuş simülatöründe yapıldığı görülüyor. Kullanıcının Youtube hesabında, başka havayollarının isimlerinin de yer aldığı birçok iniş simülasyonunun yer aldığı videolar bulunuyor.

Videoda 5.38’den itibaren Endonezya uçağıyla ilgili simülasyon başlıyor.

Bopbibun adlı kullanıcı, videolarının gerçek değil bir uçuş simülasyonu tasarımı olduğunu da açıklıkla belirtiyor. Diğer taraftan iniş sırasında yere tekerlekleri dışında bir bölümüyle temas eden ya da pistten çıkan bir uçağın parçalanmama ihtimali yok denecek kadar az.

Daha önce AFP ve Endonezya merkezli doğrulama kuruluşları da iniş görüntüsünün simülasyon olduğunu ortaya koyan analizler yayınladı.

İlgili İçerik  Donald Trump'ın Koronavirüs Sonrası Kuran Dinlediği İddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Doğruluğu Ne? ekibinde editör yardımcısı olarak görev yapıyor.