CHP Heyetinin Kadınlar Gününde Anıtkabir’de çekildiği iddia edilen fotoğrafıSosyal medyada bazı kullanıcılar, CHP’lilerden oluşan kalabalık bir topluluğun 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde Anıtkabir’i ziyaret ettiğini ve grupta yalnızca bir kadın olduğunu iddia etti. Çok sayıda etkileşim alan paylaşımlarda kullanılan fotoğrafta, Anıtkabir’in önünde duran çok sayıda erkeğin arasında yalnızca bir kadın görülüyor ancak iddia doğru değil.

Fotoğraf Google Lens ve tersine görsel arama ile araştırıldığında, CHP’li grubun 2019 yılında Anıtkabir’i ziyaret eden belediye başkanlarından oluştuğu bilgisine ulaşılıyor. Ziyaretin yerel seçimleri kazanan CHP’li 250 belediye başkanının, seçimden sonra 3 Mayıs 2019’da Anıtkabir’i ziyareti sırasında çekildiği görülüyor.

CHP’li başkanların Anıtkabir ziyaretiyle ilgili haberlerden biri

CHP Genel Merkezinin organizasyonuyla herhangi bir heyetin 2022 Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Anıtkabir’i ziyaret ettiğine dair bir bilgiye de rastlanmıyor.

Farklı bir zamanda ve farklı bir konuyla ilgili fotoğrafın 2022 yılı 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde çekilmiş gibi yansıtıldığı anlaşılıyor.

İlgili İçerik  Türkiye'de Dolar Milyarderi Sayısının 42, Yoksul Sayısının 34 Milyon Olduğu İddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Dijital yayıncılık alanına ilgi duyuyor. Video editörlüğü tecrübesi bulunuyor. Doğruluğu Ne? ekibinde editör yardımcısı olarak görev yapıyor.