Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 7 Milyon 990 Bin TL’lik Temsil ve Ağırlama Hizmeti Satın Aldığı İddiasıBursa Büyükşehir Belediyesi’nin içinde altın kaplama eşyaların bulunduğu 7 milyon 990 bin TL değerinde temsil ve ağırlama hizmeti satın aldığı iddiası kısmen doğru.

Sosyal medyada bir kullanıcı Bursa Büyükşehir Belediyesinin 7 milyon 990 bin TL karşılığında altın kaplamalı tabak ve ibriklerin de içinde bulunduğu temsil ve ağırlama hizmeti aldığını iddia etti. Kullanıcının Birgün Gazetesinin haberine dayandırdığı iddiasının yer aldığı paylaşım, 18 bin 100 beğeni alırken 4 bin 700 kez paylaşıldı. 

Birgün’ün haberinde de 2018 yılındaki ihale kapsamında alınan ürün ve hizmetlerin ayrıntılarına yer verildi. Cumhuriyet Gazetesi de haberi yayınladı ve ürünlerin 24 ayar altın işlemeli olduğunu iddia etti. 

Kamu İhale Platformunun internet sitesindeki ihale arama bölümünde “temsil ve ağırlama” kelimeleriyle yapılan aramada Bursa Büyükşehir Belediyesinin 2018 yılında temsil ve ağırlama hizmeti satın aldığını gösteren ihalenin ayrıntılarına ulaşılabiliyor. İhalenin 7 milyon 990 bin TL bedelle alındığının doğru olduğu ve yaklaşık maliyetin altında bir rakam verildiği görülüyor ancak ihale kapsamında alınan hizmetlerin ve ürünlerin ayrıntılarına ulaşılamıyor.

 

İddianın gündeme gelmesinin ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi bir açıklama yayınladı. Resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, temsil ve ağırlama için ürünlerin alındığı doğrulandı ancak ihaleyi belediyenin kendi şirketinin aldığı, Bursa’nın tanıtımı ve el sanatlarının canlandırılması amacıyla tasarlanan ve üretilen tüm ürünlerin Büyükşehir Belediyesinin kendi şirketleri bünyesinde faaliyet gösteren atölyelerde üretildiği belirtildi. Açıklamada altın kaplama değil yaldızlı boya ile üretildiği ifade edilen bu ürünlerin ihraç edildiği ve 1,5 milyon TL gelir elde edildiği kaydedildi.

İnternette Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Nur Aktaş’ın temsil programlarıyla ilgili haberlere ulaşılabiliyor. Sözcü Gazetesinin de yer verdiği bir ziyaret fotoğrafında yer aldığı aldığı gibi Aktaş’ın misafirlerine bahsedilen hediyelerden verdiği görülüyor. Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta’ya da iddiada yer alan altın renkli ibrikten verildiği görülüyor. Haberde ibriğin BUSMEK kursiyerleri tarafından yapıldığı belirtiliyor. 

İlgili İçerik  Yunanistan'daki tarihi camiye Yunan bayrağı asıldığı iddiası

Belediyenin açıklamasında ürünlerin alındığı belirtilen Bursa Kültür AŞ’nin internet sitesinde aynı ürünün ve ihalede bahsi geçen bıçak, tabak ve diğer ürünlerin yer aldığı görülüyor. Ürünlerin üzerinin altın yaldız rengiyle kaplandığı bilgisi veriliyor.

Bu ürünlerin fiyatları konusunda ise bir bilgiye ulaşılamıyor. Kültür AŞ’nin satış sitesinde cam ürünler yer almazken telefon ile fiyat bilgisi alan Doğruluğu Ne? ekibi, altın renkli ibriğin fiyatının “bin 120 TL” olduğunu öğrendi. Ürünün fiyatı, altın kaplama olmadığı bilgisini doğruluyor.

Yapılan doğruluk kontrolü sonunda, Bursa Büyükşehir Belediyesinin 7 milyon 990 bin TL ihale bedeliyle hediyelik ürünlerin de içinde yer aldığı temsil ve ağırlama hizmeti aldığı, ürünlerin altınla değil altın yaldızlı boya ile kaplandığı, alınan ürünlerin belediyenin kendi şirketlerinin atölyelerinde üretildiği anlaşılmaktadır.

Kaynaklar

– İddianın yer aldığı paylaşım ve haberler

https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/kriz-bursaya-ugramadi-2745021/

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1717524/akpli-belediyeden-altin-islemeli-hediyeler.html

https://www.birgun.net/amp/haber/akp-li-belediyeden-altin-islemeli-hediyeler-286117?__twitter_impression=true

https://twitter.com/kacsaatolduson/status/1223116949762084866

– Kamu İhale Platformu internet sitesi

https://ekap.kik.gov.tr/EKAP/Ortak/IhaleArama/index.html

– Bursa Büyükşehir Belediyesinin açıklaması

https://twitter.com/bursabuyuksehir/status/1223323378125365254?s=20

– Ali Nur Aktaş’ın Leyla Şahin Usta’yı ağırlamasıyla ilgili haber

https://www.bursa.bel.tr/baskan-aktas-ustayi-agirladi-/haber/26718

– Bursa Kültür AŞ ürünleriyle ilgili bağlantılar

https://www.bursakultur.com/cam-&-seramik

https://www.bursakultur.com/kaftan

– Bursa Kültür AŞ ile görüşme – 4.2.2020 – 15.45

Doğruluğu Ne? Editör Ekibi