Eşine Veda Öpücüğü Verdiği İddia Edilen Kazın HikayesiBir kazın, motosikletin arkasındaki bir başka kaza gagasıyla dokunduğu görülen bu fotoğraf, sosyal medya ve internette bir çok farklı hikayeye konu oldu.

Fotoğraf Türkiye’de de Whatsapp kullanıcıları arasında yaygın şekilde paylaşılıyor. Kazların ömür boyu tek eşli olduğu, erkek kazın kesilmek için götürülen motosikletin arkasındaki eşine veda öpücüğü verdiği iddia ediliyor.

Fotoğrafın hikayesi gerçek mi?

Fotoğrafı tersine görsel arama yöntemiyle araştırdığımızda bir çok dilde farklı hikayelerle karşılaşılıyor. Kazların duygusal olduğu, ayrılınca acı çektikleri, yenileceklerini anladıkları gibi hikayeler

Fotoğrafın ilk kez 14 Şubat 2016’da Çin’e ait sosyal medya uygulaması Weibo’da bir kullanıcı tarafından Sevgililer Günü’ne ithafen paylaşıldığı bilgisine ulaşılıyor. Motosiklette de Çince yazılar görülebiliyor.

İnternette birçok kullanıcı tarafından paylaşılan görüntünün asıl hikayesini öğrenmek isteyen Modern Express muhabiri Chen Juan, Weibo kullanıcısı Shenzen Li Kuan’la görüşüyor. Li Kuan’ın fotoğrafı kendisine arkadaşının gönderdiğini söylemesi üzerine Guangdobg Kentinin Meizhou kırsalında yaşayan Deng ailesiyle görüşen muhabir, fotoğrafın hikayesini aileden dinliyor. Kaz yetiştiren Bayan Deng, akrabalarına yeni yıl hediyesi olarak besledikleri kazlardan birini vermeyi düşündüklerini ve götürmek için yanına aldığında anne kazın yavrusunun yanından ayrılmadığını anlatıyor. Sitede kazların farklı fotoğrafları da yer alıyor.

Ayrıca yavru olan kazın daha önce evde besledikleri köpek tarafından ısırıldığı ve yaralandığı, diğer kazlar tarafından defalarca gagalandığı için ölmeden önce çiftlikten uzaklaştırmak istediklerini ve bu yüzden akrabalarına hediye ettiklerini söyleyor Bayan Deng. Aile diğer kazın da Bahar Şenlikleri sırasında kesildiğini söylüyor.

Fotoğraf daha sonra Çin’de Ulusal Dijital Hikaye Yarışması’nda da konu oldu. Nanjing Üniversitesi Gazetecilik Okulu’ndan Profesör Hu Yiqing bu fotoğrafın gündem olmasının insanların yaratıcılığını uyandırdığını ve gerçek hikayesiyle hiç uyuşmadığı halde ortaya olağandışı hikayelerin çıktığını ifade ediyor.

İlgili İçerik  Sokağa Çıkma Yasağı Uygulayan Ülkeler Hangileri?

Fotoğraftaki kazların birbirine yakınlık gösterdiği ancak hayvanların birbiriyle eş değil anne ve yavrusu olduğu anlaşılıyor.

Peki kazlar ömür boyu tek eşli mi?

Bu bilgi de tam olarak doğru değil. İddianın kaynağı Wikipedia ve kuşları tanıtan bazı internet sitelerine dayanıyor. Kazlarla ilgili verilen bilgiler arasında bu hayvanların ömür boyu tek eşli olduğu ifade ediliyor.

Fakat Tarım ve Orman Bakanlığının kaz yetiştiriciliğiyle ilgili rehberinde, tek eşliliğin bir kural olmadığı bazı erkeklerin tek eşe meyl edebildiği belirtiliyor.

Bazı kaynaklarda ise yabani kazların bazı türlerinin (Kanada Kazı gibi) tek eşli olduğu bilgisi yer alıyor. Yani bu iddia da kısmen doğru. Yabani kazların tek eşli ancak evcil kazların çok eşli olduğu anlaşılıyor.

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü mezunu. Televizyon haberciliği, spikerlik ve dijital içerik editörlüğü alanında çalışmaları bulunuyor. Doğruluğu Ne? ekibinde araştırma editörü olarak görev yapıyor.