Kızılay’ın Deprem Bölgesinde Çadır Kurmadığı İddiasıKızılay’ın Elazığ’da meydana gelen deprem sonrası bölgede hiç çadır kurmadığı iddiası doğru değil.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 4 Şubat 2020 tarihinde TBMM’deki partisinin grup toplantısında Kızılay’ın deprem bölgesinde hiç çadırına rastlamadığını iddia etti.

Ancak iddia doğru değil. Deprem bölgesinde yaptığı ziyaret ve incelemelerle ilgili haberler araştırıldığında, Kılıçdaroğlu’nun Kızılay ve AFAD’ın birlikte kurduğu çadırlardaki depremzedeleri ziyaret ettiği görüntüler bulunuyor. İhlas Haber Ajansı ve Demirören Haber Ajansı’nın görüntülerinde Kılıçdaroğlu’nın Kızılay logosu olan çadırlara girip depremzedelerle görüştüğü görülüyor. 

 

Deprem bölgelerinde AFAD ve Kızılay barınma hizmetlerini birlikte yürütüyor. Çadır ve konteyner kurulumunu iki kurum birlikte gerçekleştiriyor. Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın Elazığ Depremiyle ilgili açıklamasında bu bilgiye yer verdiği görülüyor.

Düzeltme: Twitter’da yaptığımız paylaşımda yer verilen Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Kızılay’ın çadır kurması güzel” şeklindeki açıklamasının Van Depremi sonrası yapıldığı fark edilmiş ve analizimizdeki videodan kaldırılmıştır. Okuyucularımızdan özür dileriz.

Kaynaklar

Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup konuşması

https://www.haberler.com/kilicdaroglu-ndan-kizilay-a-yonelik-sert-sozler-12883823-haberi/

– İHA ve DHA’nın Kılıçdaroğlu’nun Malatya ziyaretiyle ilgili haber görüntüleri

https://www.msn.com/tr-tr/video/unluler/chp-lideri-kemal-kılıçdaroğlu-malatyada-deprem-bölgesinde/vi-BBZxUkD

– Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın barınma hizmetleriyle ilgili açıklaması

https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/turk-kizilay-depremzedeler-icin-yardim-kampanyasi-baslatti/1714708

İlgili İçerik  ATV'deki Dizide Atatürk Resminin Sansürlendiği İddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Doğruluğu Ne? ekibinde araştırma ve video içerik editörü olarak görev yapıyor.