Taliban’ın Nazar Muhammed’i Komedyen Olduğu İçin Öldürdüğü İddiası

Afganistan’da komedyen olarak tanınan Nazar Muhammed’in bir araba içerisinde Taliban üyelerince tokatlandığı ve sonrasında öldürüldüğü iddia edilen video sosyal medyada yayıldı.

The Washington Post’un haberine göre bu videoda, Nazar Muhammed’in Taliban tarafından Kandahar’daki evinden zorla çıkarılarak bir araca bindirildiği ve onu kaçıran militanların “arkalarında bıyıkları” olduğuna dair şaka yapmasının ardından tokatlandığı görülüyor. Ardından AK-47 model bir silahın görüntüye girmesiyle kadrajda olmayan bir Taliban üyesinin “onu bırakmayacağız” dediği duyuluyor.

Afganistan’da Khasha Zwan (Tatlı Dilli) olarak anılan Nazar Muhammed’in öldürülmesiyle ilgili açıklama yapan Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Zwan’ı öldürenlerin Taliban üyesi olduğunu kabul ederek “Onu yargılamadan öldürmemeliydik” dedi ve soruşturma açtıklarını belirtti. Mücahid aynı zamanda Nazar Muhammed’in polis olduğunu ve Taliban’a karşı işkence ve cinayet suçlarına karıştığını iddia etti.

Nazar Muhammed’in komedyen sıfatı televizyonda olmasa da sosyal medyada TikTok üzerinden paylaştığı komik videolardan kaynaklanıyor.

Pakistanlı serbest gazeteci Talha Ahmed ise Twitter’da Nazar Muhammed’in bir komedyen olmadığını ve CIA destekli Afgan Ulusal Polis teşkilatı üyesi ve pedofili olduğunu iddia etti. Muhammed’in silahlı videolarını paylaşan gazeteci, suçlu bir polisin masum bir komedyen gibi gösterilmesine karşı çıktığını belirtti.

Ayrıca Mepanews muhabiri Halid Abdurrahman da twitter hesabından, Nazar Muhammed’in Afgan bir meczup olduğunu ve ölümünden sonra Taliban muhaliflerince öne çıkarıldığını ifade ederek “Kabil hükümeti kontrolündeki bölgelerde nasıl silahlı bir şekilde gezdiği ve karakollara girip çıktığının açıklanması gerekir” ifadelerini kullandı.

İlgili İçerik  İstanbul Sözleşmesiyle ilgili iddialar

Abdurrahman, Nazar Muhammed için “İnsanları güldürmek haram diye öldürüldü” diye bir iddia gördüm. Bu en komiğiydi. Biraz sosyolojiyi araştırsalar, dünyanın en fazla gülen insanlarının bu bölgede yaşadığını görürlerdi” dedi.

Mepanews’de yayınlanan haberde “Bölgede Nazar Muhammed’in, başta hükümete bağlı milisler olmak üzere bazı kesimlerin yaşattığı bir uygulama olan Baça Bazi (küçük erkek çocukların diğer erkekleri “eğlendirmek” amacıyla dans ettirilmesinden ve bu çocukların cinsel istismara uğratılması) uygulamasında rol oynadığı” iddiasına yer veriliyor. Fakat bu iddiayı doğrulayacak başka bir kaynak ya da suç kaydı bilgisine rastlanmıyor.

Diğer yandan Türkiye’de sosyal medyada dolaşıma sokulan ve Nazar Muhammed’in cenazesinin yanındakilerin kızları olduğu iddiasıyla paylaşılan ve binlerce beğeni alan fotoğraflar Haziran 2015 tarihli ve Herat eyaletinde yaşanan sivil ölümleriyle ilgili. Nazar Muhammed ile ilgisi olmayan fotoğrafı Oyuncu Şevket Çoruh da paylaştı ve paylaşım 30 binden fazla beğeni aldı.

Nazar Muhammed’in cenazesi ve kızları olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğrafların 2015 yılındaki kaydı.

Muhammed, ölümünden önce tanınan bir kişi olmadığı için polis olarak halk ile ilişkisine dair kesin bilgiler bulunmuyor. Eskiden Kandahar’da görev yapmış olan bir Afgan ordusu askeri, Nazar Muhammed’in polis yerel emniyet birimi komutanı olduğunu söyledi. Kandahar polisi, geçtiğimiz yıllardan bu yana sivillere karşı taciz ve zulüm ile suçlanıyor.

The Associated Press’e konuşan bir başka Taliban sözcüsü Süheyl Şahin, Taliban’ın sivilleri öldürmek veya yeni ele geçirdikleri bölgelere baskı uygulamak gibi emirler vermediğini söyledi. Şahin, halktan gelen şikayetler arttığında durumu soruşturduklarını ifade etti.

İlgili İçerik  Çin'in Tek Çocuk Politikası ve Sonuçları

AP’nin haberinde bu tür olayların önemli bir bölümünün savaş ortamındaki intikam cinayetleri olduğu belirtiliyor ve bölgenin dinamiği şöyle aktarılıyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden Patricia Gossman, Afganistan’ın on yıllarca süren savaşı sırasında tüm taraflarca intikam cinayetlerinin işlendiğini söylüyor. Salı günü verdiği bir röportajda, “43 yıldır süren savaş intikam odaklı bir dinamiğe sahip. Bir tarafça işlenen korkunç zulümler de dahil olmak üzere geçmişteki yanlışların intikamı, tüm çeşitli silahlı kuvvetler için harekete geçirici bir faktör oldu. Örneğin, 2001’de ABD liderliğindeki koalisyon Taliban’ı devirdiğinde ve birçoğu teslim olduğunda, yüzlerce Taliban üyesi savaş ağası Raşid Dostum’a sadık birlikler tarafından konteynırlara dolduruldu ve vahşice sıcak güneşte boğularak öldürüldü. O zamandan beri, ABD müttefiki savaş ağalarının sözde Taliban’a veya aşırılık yanlılarına değil kişisel kan davalarını içerdiği ortaya çıkan hedeflere Amerikan hava saldırıları çağrısında bulunduğuna dair raporlar da ortaya çıktı.”

Sonuç olarak Afganistan sosyal medyasında komik videoları ve şarkıları ile tanınan Nazar Muhammed’in polis olduğu ve çeşitli ciddi suçlara karıştığı iddia ediliyor ve Muhammed’in silahlı birçok videosu bulunurken komedyen kimliğine dair görüntü ve sanatsal kayıtlar bulunmaması bu iddiayı destekliyor. Taliban’ın Nazar Muhammed’i komedyen olduğu için değil hükümete bağlı bir polis olduğu ve Taliban’a karşı mücadele ettiği için öldürdüğünü açıklaması, hiçbir güvenilir kaynakta Nazar Muhammed’in sadece komedyen olduğu için öldürüldüğü bilgisine rastlanmaması ve Taliban’ın infaz ile ilgili soruşturma açması, Muhammed’in komedyen olduğu için öldürüldüğü iddiasının yanlış olma ihtimalinin daha güçlü olduğunu göstermektedir.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Mütercim-Tercümanlık bölümünde öğrenim görüyor. Yeni medya, tarih ve kültür alanlarına ilgi duyuyor. Doğruluğu Ne? platformunda araştırma ve çeviri editörü olarak görev yapıyor.