ABD’li Senatör McCain’in Yanındaki Bağdadi mi?IŞİD ya da diğer bir adlandırmayla DEAŞ’ın ABD tarafından kurulduğu ve Ebubekir El Bağdadi’nin CIA ya da MOSSAD ajanı olduğuna dair bir çok iddia 2014 yılından bu yana konuşuluyor. Bağdadi’nin öldürüldüğünün açıklanmasının ardından sosyal medyada sıklıkla paylaşılan bazı fotoğraflarla iddialar yeniden gündeme geldi. Bu iddialara delil olarak  kullanılan görüntülerin en bilineni ise ABD’li Senatör John McCain’in Suriye İç Savaşının başladığı dönemde Suriye’ye yaptığı ziyarette çekilen fotoğraflar.

Fotoğrafların birinde McCain Suriyeli muhalif grupların oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu’nun liderleriyle görüşüyor. Bu fotoğraftaki işaretli kişinin IŞİD’in kurucusu Ebu Bekir El Bağdadi olduğu iddia ediliyor. Aynı kişinin bir başka fotoğrafta da Mc Cain’in arkasında olduğu görülüyor.

 

Ancak yapılan araştırmada bu kişinin Suriyeli muhalif gruplardan Kuzey Fırtına Tugayı Komutanlarından Ebu Youssef olduğu yönünde haberlerle karşılaşılıyor. Lübnan’da yayın yapan Daily Star Gazetesindeki haberde, Şii Hacıların kaçırılması olayından sorumlu olduğu iddia edilen Abu Youssef’i, kaçırılanlardan biri olan Anwar İbrahim’in teşhis ettiği belirtiliyor. Elinde fotoğraf makinesi olan diğer kişinin de Muhammed Nur olduğu ifade ediliyor.

McCain’in bu ziyareti sonrasında çıkan haberlerde Bağdadi ismi geçmezken eleştiriler cihatçılarla görüşüldüğü yönünde ağırlık kazanıyor. Lübnan gazetesinin iddiaları önemli bir yer tutarken 2014 yılından itibaren Bağdadi iddialarının ortaya atıldığı görülüyor. Bazı yerel kaynaklarda da Bağdadi olduğu iddia edilen kişinin Abu Youssef adlı muhalif olduğu belirtiliyor.

Diğer yandan Bağdadi’nin IŞİD serüvenine bakıldığında öncesinde El Kaide ve Irak İslam Devleti yöneticisi olduğuna dikkat etmek gerekiyor. ABD’nin Irak’ı işgalinden sonra cezaevinde kalan ve burada radikalleştiği iddia edilen Bağdadi’nin, fotoğrafın çekildiği tarihte henüz IŞİD’i kurmadığı ve Irak İslam Devleti’ni Irak’tan yönettiği biliniyor. Yani  ABD ile bir çok istihbarat örgütünün çok yakından takip ettiği bir terör örgütü liderinin ABD’li bir senatörün yanına bu kadar rahat girebilmesi ihtimali çok zayıf. Bilinçli şekilde yanında olmasına müsaade edilmesi ihtimali de hayli düşük görünüyor. Çünkü toplantı gizli değil ve rahat şekilde çektirilen, yayınlanan fotoğraflar tüm uluslar arası medyanın gündemine geliyor. Yani 2010 yılında El Kaide’nin başına geçen Bağdadi’nin tanınmaması ihtimali neredeyse yok gibi. En azından Bağdadi ve ona bağlı olan El Nusra ile düşman olan Suriye’deki yerel örgütler, El Kaide uzantıları ve istihbarat örgütleri tarafından…

İlgili İçerik  İsrailliler'in saldırttığı köpeğin namaz kılan Filistinliler'e dokunmadığı iddiası

Bu arada aynı dönemde bir başka fotoğraf daha gündeme geliyor. Bağdadi’nin MOSSAD ajanı olduğu dönemde çekildiği  iddia edilen fotoğraftaki kadının da MOSSAD ajanı hatta karısı olduğu öne sürülüyor. Ancak Bağdadi olduğu iddia edilen bu kişinin “yıllar önceki”  fotoğrafındaki haliyle 2013 yılında McCain’in yanındaki görüntüsünün yaş olarak yakın olması aynı kişiler olmadığını gösteriyor. Ayrıca yanında kadın olan fotoğraftaki görüntüye benzeyen bazı fotoğrafların Bağdadi’nin Irak’ta hapishanede olduğu dönemlerle ilgili haberlerde de kullanıldığı görülüyor.

 

Bazı internet sitelerinde fotoğrafları ABD’den Rusya’ya kaçan eski NSA ajanı Edward Snovden’in sızdırdığı iddia ediliyor ancak Suriye’deki fotoğrafların Özgür Suriye Ordusu ve McCain’in ofisi tarafından toplantı sonrası yayınlandığı görülüyor. Bazı yabancı kaynaklarda da yanında kadın olan fotoğraflardaki kişinin, Wikileaks ve Snowden kaynak gösterilerek Bağdadi yani “İsrail Ajanı Simon Elliot” olduğu iddia ediliyor fakat hem Snowden’ın Avukatı Ben Wizner hem de Wikileaks, yayınladıkları açıklamalarda fotoğrafların ve Bağdadi iddiasının kendilerinden sızdığını reddediyor.

IŞİD’i ABD ve İsrail’in kurduğu ya da güçlendirdiği iddiası ise ağırlıklı olarak başta İran olmak üzere bir çok siyasetçi, yorumcu hatta  Donald Trump tarafından bile (Obama ve Clinton’ı hedef alarak) dile getirildi. Doğrulamasını yaptığımız ilk görseldeki bilgi ise yanlış. İran Genelkurmay Başkanı Hasan Firuzabadi, IŞİD’in İsrail’in güvenliği için bilinçli şekilde kurulmuş bir örgüt olduğunu iddia ediyor ancak ne onun ne de başka bir İranlı yetkilinin Bağdadi’nin İsrail ajanı Simon Eliot olduğu yönünde bir beyanı bulunuyor. Bu bilginin aynısına ABD ve İngiltere’de komplo haber sitelerinde rastladık. İran’dan bir yayın organına dayandırılan bilginin Türkçe’ye çevrilip sosyal medyada dolaşıma sokulduğu anlaşılıyor.

Bir çok bağımsız kaynak ve terör uzmanı ABD’nin Irak’ı işgali ile radikalizmi tırmandırdığı, Irak hapishanelerindeki radikallerin serbest bırakılmasının El Kaideyi güçlendirdiği ve IŞİD’in ortaya çıkmasına neden olduğu, örgüte sızan istihbarat teşkilatlarının IŞİD’i yönlendirdiği gibi yorumlarda bulunuyor ancak Bağdadi’nin ABD ya da İsrail ajanı olduğu yönünde bugüne kadar yayınlanmış herhangi bir belge ya da güvenilir bir kaynağın ifadesi bulunmuyor.

İlgili İçerik  Kat Görevlisi Kadının Üniversite Okumadan Müdür Olduğu İddiası

Sonuç olarak, iddiaların kaynaklarının olmaması, uydurma kaynaklar gösterilmesi ya da gösterilen kaynakların iddiayı reddetmesi, McCain ile toplantıdaki kişilerin Lübnanlılar tarafından tanıkların ismi verilerek teşhisi ve iddiaların birbiriyle tutarsız olması incelediğimiz fotoğraflardaki kişilerin aynı kişiler olmadığını, yanında kadın olan fotoğraftaki kişinin Bağdadi olduğu iddiasının belirsiz olduğunu, McCain ile birlikte olan kişinin IŞİD Lideri Bağdadi olmadığını  gösteriyor.


Kaynaklar

– Bağdadi’nin İsrail Ajanı olduğu iddiasıyla ilgili haberler

https://www.dailystar.co.uk/news/latest-news/conspiracy-isis-leader-abu-bakr-17249226

https://theweek.com/articles/444103/america-created-islamic-state-iraq-syria-meet-isis-truthers

– Abu Youssef ve Muhammed Nour adlı şahıslarla ilgili haberler

https://observers.france24.com/en/20141013-photo-american-solider-fake-islamic-state

https://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/syria/10089697/John-McCain-denies-he-knowingly-posed-with-with-rebel-kidnappers-in-Syria.html

https://www.dailymail.co.uk/news/article-2333119/John-McCain-hits-criticism-posed-rebel-kidnappers-visiting-Syria.html

https://www.bobcesca.com/sen-john-mccain-allegedly-palling-around-with-syrian-terrorists/

– Ebubekir El Bağdadi’nin hayatıyla ilgili bilgi

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-40292346

– İran Genelkurmay Başkanının açıklaması

http://www.hurriyet.com.tr/haberleri/iran-genelkurmay-baskani-tumgeneral-hasan-firuzabadi

Doğruluğu Ne? Editör Ekibi