Diyanet’in 5 Yıldızlı Otelde Kamp Yaptığı İddiasıDiyanet İşleri Başkanlığı’nın beş yıldızlı lüks bir otelde kamp düzenlediği, toplantıya çalışanların aileleriyle birlikte katıldığı iddiası bazı gazete, internet siteleri ve sosyal medya hesapları tarafından paylaşıldı.

Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan haberde, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2-7 Kasım tarihleri arasında Antalya’da “Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı 29. Seminer Toplantısı” düzenlediği, 5 yıldızlı otelde düzenlenen toplantıya ailelerin de katıldığı iddia edildi.

Gazeteci Zafer Arapkirli de, KRT TV’deki yayınında iddiaya yer verdi ancak Diyanet’in düzenlediği program 5 yıldızlı otelde değil Adalet Bakanlığı Tesislerinde yapıldı.

Anahtar kelimelerle araştırma yapıldığında, Diyanet İşleri Başkanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı’nın 2-7 Kasımda düzenlediği toplantıyla ilgili bilgilere ulaşılabiliyor. Teftiş başkanlığının internet sitesinde de toplantının Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Tesisinde yapıldığı belirtiliyor. Toplantıyla ilgili fotoğraflara da ulaşmak mümkün.

Ali Erbaş’ın da katıldığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığının 2-7 Kasım 2021’de düzenlediği toplantıdan bir fotoğraf

Tesisin internet sitesinde yer alan etkinlik duyurularındaki fotoğraflara bakıldığında, Diyanet İşleri Başkanlığının programının bu tesiste düzenlendiği anlaşılıyor.

Adalet Bakanlığı’nın 2019 yılında düzenlediği toplantıdan ve otelin kongre merkezi önünde çekilmiş bir fotoğraf.

Adalet Bakanlığı personeli ve diğer kamu personeline de hizmet veren ve dönemsel kamp uygulamasıyla tatil hizmeti de veren tesisin fiyat listesini de Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfının (ATGV) yayımladığı resmi yazıda görmek mümkün. 2021 yılı için tesisin 3 öğün yemek dahil günlük konaklama ücreti kamu personeli ve Ekim-Ocak 2021 arası dönem için 165 TL.

ATGV Tesisi 2021 fiyat listesi

Diğer yandan iddia edildiği gibi Diyanet personelinin eşlerinin tesiste kaldığına dair bir kanıta ulaşılamıyor. Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfının belirlediği konaklama kurallarına göre, kamu personelinin yakınlarının tesiste kalması halinde kamu personeli gibi ücretlendirileceği belirtiliyor. Yani tesiste kalmaları halinde ücretlerini kendileri ödemek zorundalar.

Birgün Gazetesinde yer alan görsel, Merkez Birimleri İstişare Toplantısının 14 – 16 Kasım tarihleri arasında özel bir otelde değil 15 – 17 Şubat 2021’de Ankara Dini Yüksek İhtisas Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilmiş. görülüyor. Gazetenin kullandığı fotoğrafa Diyanet’in sitesinden ulaşılabiliyor. Tesisin perdelerinde Diyanet İşleri Başkanlığının logosu yer alıyor.

Birgün Gazetesinin haberle ilgili Twitter paylaşımı ve kullandığı fotoğraf
Ankara Dini Yüksek İhtisas Merkezinde 17 Şubat 2021’de yapılan toplantının DİB sitesinde yer alana fotoğrafı

Sonuç olarak Diyanet İşleri Başkanlığının Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı toplantısının 5 yıldızlı lüks otelde değil Adalet Bakanlığı tesisinde yaptığı, eşlerinin konakladığına dair kanıt bulunmadığı, haberlerde kullanılan görsellerin Diyanet tesislerinde yapılan başka bir toplantıya ait olduğu anlaşılmaktadır.

İlgili İçerik  Kabil Üniversitesine kadınların girişinin yasaklandığı iddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Televizyon haberciliği ve dijital yayıncılık alanında çalışıyor. Doğruluğu Ne? ekibinde içerik editörü olarak görev yapıyor. Yazılım, sosyal medya, TV ve radyo spikerliği alanlarına ilgi duyuyor.