Keşmir’de Bir Müslüman’ın Kafası Ezilerek Öldürüldüğü İddiasıHindistan’ın Keşmir Bölgesinde bir Müslüman’ın Hindular tarafından işkence edilerek öldürüldüğü iddiasıyla paylaşılan video başka bir olaya ait. İngiltere’de yaşayan bir Keşmir aktivisti tarafından paylaşılan 100 bin kez izlendi ve 3300 kez paylaşıldı. Türkiye’deki kullanıcıların da Hindistan’a tepki göstererek videoyu paylaştığı görüldü.

Ancak paylaşımın altında yapılan yorumlarda bazı kullanıcılar videonun daha önce meydana gelmiş başka bir olaya ait olduğunu belirterek Keşmirli Aktivist Suhaib Saqip’e tepki gösterdi ve bazı kaynaklar paylaştı. Yaptığımız araştırmada videonun Youtube’a 2 ekim tarihinde yüklenen Hindistan televizyonlarına ait haberlerde de kullanıldığını tespit ettik.

Yine videonun Keşmir ile ilişkilendirilmesi üzerine AltNews adlı doğrulama platformunun da konuyu aydınlatmak için bir araştırma yaptığı görülüyor. Polis kaynaklarına göre, videodaki kişinin arazi anlaşmazlığı nedeniyle bir kişiyi öldürdüğü, sonrasında öldürülen kişinin yakınları tarafından linç edildiği bilgisine yer veriliyor. Videonun Hindistan’ın Keşmir değil Bihar bölgesinde kaydedildiği, öldürülen şahsın yerel halktan biri olduğu belirtiliyor.

 

Analiz: Hasan Hüseyin Bozlak

 

Kaynaklar

– www.altnews.com’un olayla ilgili analizi

https://www.altnews.in/murder-accused-brutally-beaten-in-bihar-police-deny-communal-angle/

– Hindistan TV kanalının olayla ilgili haberi

https://www.youtube.com/watch?v=EiQyVA__N44&feature=youtu.be

Doğruluğu Ne? Editör Ekibi