ABD’de Moderna aşısı olan kadının vücudunu kontrol edemediği iddiası



ABD’nin Indiana Eyaletinde bir kadın Covid-19 aşısı olduktan vücudunu durduramadığını söyleyerek bir video paylaştı. Shawn Skelton adlı kadın “Covid-19 aşısını düşünüyorsanız, (Moderna) karşı olduğumu söylerim. Çok kötü durumdayım” dedi.

İlk video ve Skelton’ın sonraki paylaşımlarını sosyal medyada çok sayıda kullanıcı paylaştı.

Skelton’ın Moderna şirketinin aşısını olduktan üç gün sonra vücudunda durduramadığı titremeler başladığı doğru. Kadının İngiltere’de yaşadığı ise doğru değil. Courrier Press adlı sitenin olayı haberleştirdiği ve kadının vücudunun kontrol edememesiyle ilgili araştırmanın sürdüğü görülüyor.

Sitenin haberi şöyle:

“Amerika’nın Indiana eyaletinde yaşayan Shawn Skelton ve nişanlısı, Skelton’un Moderna Covid-19 aşısı olduktan birkaç gün sonra yaşadığı kontrol edilemeyen titreme ve dil spazmlarının kesinlikle aşıdan kaynaklandığını iddia etti.

Skelton’un nişanlısı Rich Vidiella, Pazartesi günü hastaneden yaptığı paylaşımda, Moderna aşısından üç gün sonra, Skelton’un vücudunda kontrol edilemeyen sarsıntılar meydana geldiğini ifade etti. Vidiella, Skelton ile birlikte Deaconess Gateway Hastanesi’ndeki Deaconess Ortopedik Sinirbilim bölümünde olduklarını belirtti.

Hastaneden yerel bir doktor, bu semptomların aşının yan etkileri olarak bildirilmesinin nadir olduğunu ve beklenen bir yan etki olmadığı söyledi. Dr. Craig Everett Haseman, henüz yeni olan bir aşının buna sebep olması mümkün ancak “çok olası görünmüyor” dedi.

Skelton’un vakasına aşina olmadığını vurgulayan Dr. Haseman, bir aşının insanda kontrolsüz sarsıntılara veya dil spazmlarına neden olacağını kabul edemediğini bildirdi.

Haseman, “kontrol edilemeyen sarsıntılara neden olması için tüm vücudunuzu, beyninizi veya sinir sisteminizi etkileyen bir şey almış olmanız gerekir. Bunun da omurilikte veya beynin kendisinde bir tür nörolojik anormalliğe neden olması gerekirdi.” dedi.

Videonun viral hale gelmesi ve kadının sürekli videolar paylaşması üzerine Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) siteye bir açıklama yaptı ve aşının ateş ve titreme gibi yan etkileri olabileceğini ancak bu şekilde bir yan etkinin görülmediğini ifade etti.

İlgili İçerik  Küba'nın Geliştirdiği İnterferon Alpha 2B Adlı İlacın Koronavirüs'ü Yendiği İddiası

Vücudunu durduramayan kadının Indiana’da kontrol altında olduğu ve belirtilerin nedeninin araştırıldığı öğrenildi.

İstanbul Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık bölümünde öğrenim görüyor. Yeni medya, tarih ve kültür alanlarına ilgi duyuyor. Doğruluğu Ne? platformunda araştırma ve çeviri editörü olarak görev yapıyor.