Kobani’de YPJ’li bir kadın militanın 100 DAEŞ’liyi öldürdüğü iddiası**Çeviri ve derleme içerik

Beş yıl önce bir fotoğrafının çok sayıda DAEŞ teröristini öldürdüğü notuyla birlikte sosyal medyada paylaşılmasıyla tanınan bir kadın militan, bu günlerde “Kobani’nin DAEŞ işgalinden kurtuluşunun 6. yıldönümü” sebebiyle yeniden gündeme getirildi.

Doğruluk Kontrolü alanında önemli çalışmaları olan Gazeteci Craig Silverman, sosyal medyada dolaşan bu iddianın doğru olmadığını aktardı.

İlk olarak Slemani Times adlı sitede kadının fotoğrafı yayınlandı ancak ismi bile belirtilmemişti. Kısa süre sonra ise bir hikaye eşliğinde sunulmaya başlandı.

13 Ekim 2014 tarihinde, Pawan Durani isimli bir Hint aktivistin “Rehana, Kobani’de 100’den fazla DAEŞ teröristini öldürdü. RT yapın ve onun cesurluğunu herkese duyurun” diyerek attığı tweet binlerce retweet ve beğeni aldı.

Kısa bir süre sonra ise Daily Mail sitesinde konuyla ilgili haberler yapıldı

PKK, YPG ve YPJ destekçileri tarafından kahraman ilan edilen kadının bir süre sonra DEAŞ’a yakın sosyal medya kanallarında “DAEŞ tarafından vahşice katledildiği” haberleri yayınlandı. Rehana’nın kafasının kesildiği söyleniyordu.

Hızla yayılan bu efsanenin kaynağı ise tek bir fotoğraf. BBC’nin haberine göre, söz konusu fotoğraf viral olmadan iki ay önce İsveçli bir gazeteci olan Carl Drott tarafından çekildi.

Drott, twitter hesabından yaptığı paylaşımda, fotoğrafı Kobani’deki bir kutlama sırasında çektiğini ve kadının isminin belli olmadığını, ayrıca onun cephede savaşmadığını ve bu yüzden 100 DAEŞ teröristini öldürmüş olmasının imkânsız olduğunu açıklıyor:

“Twitter’da Rehana isimli bir genç kadının tek başına 100 DAEŞ savaşçısını öldürdüğü söylentisi dolaşıyor. Bu pek mümkün değil çünkü o kadın YPG üyesi bile değil, sadece iç güvenlik birimi yardımcısı. Onunla 22 Ağustos’ta bir kutlamada tanıştım. En yetenekli YPG keskin nişancıları bile 100 düşmanı zor öldürmüşken acemi birliğinden birinin (birkaç hafta içinde) bu kadar düşman öldürmesi neredeyse imkânsız. Fotoğraftaki kadın (adını bilmiyorum) bana eskiden Halep’te Hukuk okuduğunu söyledi. Kobani’yi DAEŞ’ten korumak için hayatını riske atarak gönüllü olmuş.”

Kanadalı gazeteci ve BuzzFeed yazarı Craig Silverman 2015 yılında Rehana efsanesini “Yanlış Bilginin Gücü” başlığıyla incelediği makalesindeonlarca DAEŞ savaşçısını öldüren bir Kürt kadının hikayesi oldukça rağbet görecek bir söylenti. Bu hikâye, ilgi çekici bir fotoğraf da eklenerek sosyal ağlarda tam bir propaganda aracı oldu” ifadesini kullanıyor.

İlgili İçerik  Milli Piyango Büyük İkramiyesinin, Çekilişi Yapan Notere Çıktığı İddiası

Sonuç olarak yüzden fazla DEAŞ’lı teröristi öldürdüğü iddia edilen kadının adının Rehana olmadığı, cephede savaşmadığı ve bu kadar sayıda militanı öldürmesinin mümkün olmadığı anlaşılıyor. Kadın militanın öldürülüp öldürülmediği ve nerede olduğu konusunda ise fotoğrafın çekildiği 2014 yılından bu yana güvenilir kaynaklarda herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Kaynaklar

  1. https://twitter.com/CraigSilverman/status/1354259389079818246
  2. https://twitter.com/PawanDurani/status/521586250197647360
  3. https://www.dailymail.co.uk/news/article-2809260/Poster-girl-Kurdish-freedom-fighters-Kobane-captured-beheaded-ISIS.html
  4. https://twitter.com/SlemaniTimes/status/515806642735030273
  5. https://www.bbc.com/news/blogs-trending-29853513
  6. https://twitter.com/CarlDrott/status/523455291627950080
  7. https://t.co/uDvV3qXG2j?amp=1
  8. https://www.dailymail.co.uk/news/article-2809260/Poster-girl-Kurdish-freedom-fighters-Kobane-captured-beheaded-ISIS.html

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Mütercim-Tercümanlık bölümünde öğrenim görüyor. Yeni medya, tarih ve kültür alanlarına ilgi duyuyor. Doğruluğu Ne? platformunda araştırma ve çeviri editörü olarak görev yapıyor.