İsrailliler’in saldırttığı köpeğin namaz kılan Filistinliler’e dokunmadığı iddiasıSosyal medyada bazı kullanıcılar, paylaştıkları bir videoda, İsrailli iki kişinin Filistinliler’in üzerine köpek saldırttığı ve namaz kılan Filistinliler’e köpeğin hiçbir şey yapmadığını iddia etti.

Bu paylaşımlardan biri 5 binden fazla beğeni aldı.

Ancak iddia doğru değil. Görüntünün İsrail ya da Filistin ile ilgisi bulunmuyor. Tersine görsel arama yapıldığında videonun orjinaline ulaşılabiliyor. Medya El Şar adlı Youtube kanalında, bir grup Arap gencin çektiği kısa filmin kaydı bulunuyor.

Başka kısa filmlerin de yer aldığı kanaldaki videoda, bir kişinin oğluna kötü davrandığı için tartıştığı kişiler tarafından üzerine köpek saldırtıldığı, bu sırada namaza kılan baba ve oğula köpeğin hiçbir şey yapmadığı görülüyor. Filmin farklı kamera açılarından çekildiği ve kurgulandığı da açıkça görülebiliyor.

Nerede çekildiği belirtilmeyen videonun açıklamasında da kısa film olduğu ifade ediliyor. Filmin İsrail ya da Filistin konusuna vurgu yaptığına dair bir ifade yok.

Not: Video açıklaması Arapça’dan otomatik çevirilmiştir.

Sonuç olarak video gerçek değil, bir kısa filmden alınmış ve İsrail ya da Filistin ile ilgisi bulunmuyor.

İlgili İçerik  Yüzü tanınmaz haldeki kadının İsrail'in fosfor bombasına maruz kaldığı iddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Doğruluğu Ne? ekibinde araştırma ve video içerik editörü olarak görev yapıyor.