Yunanistan’daki tarihi camiye Yunan bayrağı asıldığı iddiasıA Haber Televizyonunun internet sitesinde ve Twitter hesabında yer alan bir haberde, Yunanistan’ın Dimetoka şehrindeki Tarihi Çelebi Mehmet Camisi’nin minaresine Yunanistan Bayrağı asıldığı iddia edildi. A Haber Muhabiri Manolis Kostadis’in de konuyla ilgili aktardığı bilgilere, canlı yayında yer verildi.

Aynı habere Yeniçağ Gazetesi ve bir çok yerel internet sitesi de yer verdi. Haberde Dimetoka Belediye Başkanı Ramilos Haciyannoğlu’nun, olayın bayrağın fark edilmesi üzerine indirildiğini, polisin de olayla ilgili soruşturma başlattığını belirttiği aktarıldı.

Ancak iddiaya kanıt olarak gösterilen fotoğraf gerçek değil. Minarede Yunanistan bayrağının görüldüğü fotoğraf tersine görsel arama yöntemiyle araştırıldığında cami fotoğrafının yeni değil ve Evros adlı internet sitesinde yayınlandığı görülüyor.

Caminin fotoğrafının iddiadaki fotoğrafla aynı açıdan çekildiği, önündeki ağaçların ve ışığın geliş noktasının da birebir aynı olduğu görülebiliyor.

Fotoğraf montaj ancak camiye bayrak asıldığı iddiası ise doğru. Yunan medyasında yapılan araştırmada camiye bayrak asıldığının doğru olduğu ve bayrağın minarede görüldüğü fotoğrafların yayınlandığı anlaşılıyor.

Malumatfuruş’un da yayınladığı görsellerin Yunanistan’dan yayın yapan internet sitelerinde yer aldığı görülüyor.

Sonuç olarak Yunanistan’daki tarihi Çelebi Mehmet Camisi’nin minaresine Yunanistan Bayrağı asıldığı doğru ancak Türkiye’deki bir çok gazete, televizyon ve internet sitesinin sosyal medyada montaj yoluyla üretilmiş başka bir fotoğrafı haberlerinde kullandığı anlaşılmaktadır.

İlgili İçerik  Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin 7 Milyon 990 Bin TL'lik Temsil ve Ağırlama Hizmeti Satın Aldığı İddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü mezunu. Televizyon haberciliği, spikerlik ve dijital içerik editörlüğü alanında çalışmaları bulunuyor. Doğruluğu Ne? ekibinde araştırma editörü olarak görev yapıyor.