Yunan Savaş Uçağının Türk Fırkateynine Kilitlendiği İddiasıYunan savaş uçağının Türk fırkateynine kilitlendiği iddiası doğru değil.

8 Aralık 2019 gece saatlerinde Twitter’da Gazeteci İbrahim Haskoloğlu, Yunan gazetecilerin “Yunan jeti Türk fırkateynine kilitlendi” şeklinde bilgi ve fotoğraf paylaştığını aktardı. Haskoloğlu’nun verdiği hesap adresine bakıldığında Yunan gazetecinin bir jetin içinden çekilmiş iki fotoğraf paylaştığı görüldü.

İddianın Türkiye’deki kullanıcılar tarafından hızla paylaşılması üzerine Sözcü Gazetesinin de iddiayı haber yaptığı görüldü.

Paylaşılan fotoğraflar internette aratıldığında Yunanistan’da yayın yapan bazı internet sitelerinde eşleşmeler olduğu görülüyor. Savunma haberleri ve makaleler yayınlayan sitede her iki fotoğrafın da yer aldığı ve makalenin 2018 yılında yayınlandığı anlaşılıyor.

Bu yanlış haberin sosyal medyada yayılmasının ardından Yunan savaş uçağının denize düştüğü yönünde bilgiler de paylaşıldı. İyi Partili Mehmet Aslan da bu iddiayı paylaşanlar arasında yer aldı ancak uçak düşmesi gibi önemli bir haberin ana akım medyada yer almaması mümkün olmadığı gerçeğinden yola çıkarak yaptığımız araştırmada, güvenilir haber kaynaklarında böyle bir bilgiye rastalayamadık.

Fotoğrafları paylaşan Yunan Gazeteci daha sonra bir paylaşım daha yaparak yazdığı makaleye dikkat çekmek istediğini, fotoğrafları yeni olarak sunma niyetinin olmadığını belirtti.

Yaptığımız doğruluk kontrolü sonunda, Yunan savaş uçağının Türk fırkateynine kilitlenmediği ve herhangi bir Yunan uçağının düşmediği anlaşılıyor.

 

Kaynaklar

– Yunan Gazeteci Ioannis Nikitas’ın Twitter hesabı ve paylaşımı.

https://mobile.twitter.com/Ioannis_Nikitas/status/1203810123623342081

– Fotoğrafların 2018 yılında yayınlandığı internet sitesi

https://defencereview.gr/stochopoiontas-ton-toyrkiko-stolo-o-fonikos-syndyasmos-am-39-block-2-exocet-kai-mirage-2000-apokleistikes-foto/

İlgili İçerik  TRT Spikeri Alper Bakırcıgil'in işine son verildiğini açıkladığı iddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapıyor. 2000 yılında haberciliğe başladı. İletişim fakültesi öğrencilerinin uygulama eğitimleri aldığı Selçuk Üniversitesi Televizyonunun 15 yıl haber koordinatörlüğünü yürüttü. Medya-siyaset ilişkisi, televizyon haberciliği, yeni medya ve medya okur yazarlığı alanlarında yayınlanmış makale ve kitapları bulunuyor. Doğruluğu Ne? platformunun kurucusu ve yayın yönetmenliğini yürütüyor.