Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 744 Bin Liraya Uçak Kiraladığı İddiasıDiyanet İşleri Başkanlığı’nın Cibuti’deki cami açılışına gidecek heyet için 744 bin TL’ye özel uçak kiraladığı iddiası doğru değil.

İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, bazı internet siteleri ve sosyal medya hesapları tarafından ortaya atılan iddiayı Twitter hesabından paylaştı.

Aynı iddiayı İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener de grup toplantısında dile getirerek “Be vicdansızlar! EYT’liye geldi mi, metelik yok ama vatandaşın yokluktan intihar ettiği memlekette şatafatlı özel uçaklarla Afrika seyahati yapıyorsunuz. Devlet işidir, gidecekler tabii. Ama nasıl gidiyorlar biliyor musunuz? Özel bir uçak kiralıyorlar. 22 bin dolar yakıt masrafı, 108 bin dolar da kiralama ücreti var, toplamda 744 bin liralık bir seyahat” ifadelerini kullandı. 

İddialar üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı Basın Müşaviri Burak Orhan, Fahrettin Yokuş’un paylaşımına cevap vererek, Twitter’da Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın tarifeli uçakla Cibuti’ye gittiğine dair biletin görüntüsünü paylaştı. Orhan, Erbaş’ın Afrika Parlamenterler Toplantısı için Cibuti’ye giden TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un uçağıyla ülkeye döndüğünü belirtti.

Meral Akşener’in iddiayı gündeme getirmesinin ardından TBMM Başkanlığı’ndan da açıklama yapıldı. Açıklamada Başkan Şentop ve beraberindeki heyetin TC envanterine kayıtlı bir uçakla, Afrika Parlamenterler Birliği Toplantısına gittiği, özel uçak kiralanmasının söz konusu olmadığı belirtildi. Şentop’un Cibuti’ye indiği sırada düzenlenen karşılamayı gösteren görüntülerde de heyette Ali Erbaş’ın olmadığı görülüyor.


Bu açıklamalar ve tarifeli uçak bileti görüntüsünün yayınlanmasının üzerine İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş’un yeni bir açıklama yapmadığı ve özel uçak iddiasıyla ilgili herhangi bir delil sunmadığı görüldü. Diğer yandan doğrulama girişimi Malumatfuruş da Cibuti’den kalkan özel tarifeli uçak bilgisinin arşivde yer almadığını aktardı. 

İlgili İçerik  Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın depremzedelere 310 milyon TL bağışladığı iddiası

Yaptığımız doğruluk kontrolü sonucunda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Cibuti’deki cami açılışı için özel uçak kiralamadığı anlaşılmaktadır.

 

Kaynaklar

– Diyanet İşleri Başkanlığı Basın Müşavirliğinin açıklaması

https://twitter.com/Burakorhan0/status/1201943977546723329

– TBMM Başkanlığı’nın Cibuti ziyaretiyle ilgili açıklaması

https://meclishaber.tbmm.gov.tr/develop/owa/haber_portal.aciklama?p1=147880

– TBMM heyetinin Cibuti’ye iniş görüntüleri ve TBMM Resmi hesabından paylaşılan fotoğraf

https://twitter.com/TBMMresmi/status/1199779030112833536

– Malumatfurus.org’un konuyla ilgili analizi

https://www.malumatfurus.org/cibutideki-cami-acilisi-icin-diyanetin-744-bin-tllik-ucak-kiraladigi-iddiasi/

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapıyor. 2000 yılında haberciliğe başladı. İletişim fakültesi öğrencilerinin uygulama eğitimleri aldığı Selçuk Üniversitesi Televizyonunun 15 yıl haber koordinatörlüğünü yürüttü. Medya-siyaset ilişkisi, televizyon haberciliği, yeni medya ve medya okur yazarlığı alanlarında yayınlanmış makale ve kitapları bulunuyor. Doğruluğu Ne? platformunun kurucusu ve yayın yönetmenliğini yürütüyor.