Yunan Papazın halkı Türklere karşı uyardığı iddiasıSosyal medyada çok sayıda kullanıcı ile bazı haber kuruluşları ve internet siteleri, Yunan bir papazın Atina’da halka Türklerle ilgili uyarıda bulunduğu iddiasıyla bir videoyu paylaştı. Alt yazı ve Türkçe seslendirmeyle desteklenen videoda papazın “savaşa girersek Türkler bizi paramparça eder” benzeri ifadeler kullandığı görülüyor ancak iddia doğru değil.

200 binden fazla görüntülenme alan videoya eklenen Türkçe altyazıda papazın “Ey Yunan halkı bizleri Türklerle savaştırmak istiyorlar. Amerika bizleri adeta esarete mahkum etmek istiyor. Karşımızda eski Türkler yok! Türkler Yunanistan’a girerse bizi paramparça eder. Taş taş üstünde bırakmaz.  Türklere karşı asla duramayız. İnanın bana soluğu Atina’da alırlar. Miçotakis’i uyarıyoruz. Yazık etmeyin ülkemize , buranın en büyük kilisesini cami yaparlar. Daha önce bizim olan Ayasofya’yı yaptıkları gibi. Bu rüyadan uyanın artık. Türklerin bizleri yok etmesine tahammül edemiyorum. Atina’nın selameti için gerekiyorsa 12 adaları verelim, yeter ki ülkemizden uzak dursunlar” dediği öne sürülüyor.

Videonun üzerindeki Tiktok hesabı uygulama içinde arandığında ilgili videoya ulaşılabiliyor. Anneta Rekali (@annetarekali) adlı kullanıcı tarafından 21.09.2021 tarihinde paylaşılan video sahibinin papazın ne dediğini soran Türk bir kullanıcıya “Koronavirüse karşı zorunlu aşılama hakkında bir konuşma” şeklinde cevap verdiği görülüyor.

Videonun orijinalindeki sözleri, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesinden Nouman Chasan Kechagia Türkçeye çevirdi. Papazın konuşması şöyle:

“Ey Yunan halkı, bu propagandalara kanmayın. Size bir psikiyatrist olarak söylüyorum. Bunların hepsi planlanmış. Hiç kimse bıçağın kemiğe dayandığını bilmiyordu. Bizim üstümüzde baskı kurmak istiyorlar ki zaten şu anda baskı altındayız. Ümit ediyorum ki kötü şeylerle karşılaşmayız ama insanlar olarak da pek fazla ümit etmeyelim. Tanrı bizi bırakmayacak, yanımızda olacak. Umutluyum çünkü burada yüzlerce insan iyi dilekte bulundu ve hiç korkmadı. Bulaşırsa bulaşsın. Fakat hiç kimse bize ilaçlar hakkında bir şey söylemiyor bu konuyla alakalı. Tekrar söylüyorum, biz korkmuyoruz ve görüyorum ki siz de korkmuyorsunuz ve buradaki insanlara katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum”.

İlgili İçerik  Yüzü tanınmaz haldeki kadının İsrail'in fosfor bombasına maruz kaldığı iddiası

Yapılan doğruluk incelemesinde Yunan papazın, Türklerle ve savaşla ilgili değil salgının devam ettiği 2021 yılında zorunlu Covid-19 aşılarıyla ilgili konuştuğu, sözlerin uydurma olduğu anlaşılmaktadır.

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Doğruluğu Ne? ekibinde editör yardımcısı olarak görev yapıyor.