Yakutistan’da bulunan mamut kemiğinde “Kurdu Çakala Boğdurma” yazdığı iddiasıSosyal medya kullanıcıları tarafından Yakutistan’da mamut kemiğinden yapılmış bir Türk takısı bulunduğu ve üzerinde “Kurdu Çakala Boğdurma” yazdığı iddia edildi. Türk’ün Dünyası adlı Twitter hesabından yapılan paylaşım 10 binden fazla beğeni alırken bin 500 kez paylaşıldı.

Siyasetçi Dr. Hasan Sami Özvarinli’nin de bir internet sitesinde yayınlanan yazısında bu bilgiyi kullandığı görülüyor.

Ancak iddia doğru değil.

Anahtar kelimeler ile araştırma yapıldığında Türkçe ve İngilizce bazı arkeoloji ve haber sitelerinde konuyla ilgili bilgilere ulaşılabiliyor.

Haberlerde, 2018 yılında Saha (Saxa/Yakutistan) Cumhuriyeti’nde 11 Yaşındaki bir çocuk, Mamut kemiğinden yapılmış bir kolye üzerine yazılan “1000 yıllık bir mektup” bulduğu ifade ediliyor.

Üzerinde dört kelime bulunan ve Orhun-Yenisey  Türk runik yazı tipinde olduğu düşünülen mücevherin “iyi dilek” ifade ettiği öne sürülüyor ancak bilim adamları kesin anlamı bulmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Kaynak: Siberian Times Fotoğraf: Michil Yakovlev
Fotoğraf: Michil Yakovlev

Uzman Ninel Malysheva bu tür yazıların normalde dünyanın en soğuk bölgesi ve Rusya Federasyonu içindeki en büyük bölge olan Saha Cumhuriyeti olarak da bilinen Yakutistan’daki kaya sanatlarında bulunmasının beklendiğine değinerek “Namsky ilçesinde bulunan bu kemiğin gerçek olduğu doğrulanırsa, büyük bir bilimsel keşif olacak. Paleontologlar, arkeologlar ve Türkologları içeren kapsamlı bir çalışma yapılması gerekiyor” ifadelerini kullanıyor.

Yani takının mamut kemiğinden yapıldığı konusunda da kesin bir bilgi yok.

Siberian Times adlı sitede yer alana haberde de, Yakutistan’daki Türk runik yazıtlarının bir başka örneğinin de Petroglif yazıtları olduğu ancak bu yazıtların birçoğunun hâlâ deşifre edilemediği belirtiliyor.

2018 yılından bu yana konuyla ilgili yeni bir bilgiye rastlanmıyor.

Sonuç olarak Yakutistan’da bulunan takıda Göktürk alfabesine benzer harflerle yazılar yer aldığının doğru olduğu ancak takının mamut kemiğinden yapılıp yapılmadığına ve üzerinde “Kurdu çakala boğdurma” yazdığına dair bir kanıt bulunmuyor.

İlgili İçerik  Afgan göçmenlerin Jandarma eşliğinde Türkiye'ye girdiği iddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde okuyor. Televizyon haberciliği alanında tecrübesi bulunuyor. Doğruluğu Ne? ekibinde editör olarak görev yapıyor.