Türkiye’nin Suriye-İdlib’e Ücretsiz Elektrik Verdiği İddiasıİdlib Post adlı bir haber hesabının sosyal medya paylaşımında “İdlib sokakları Türkiye’nin elektriği ile aydınlatıldı” notuyla iki görsele yer verildi. Türkiye sınırında bulunan ve milyonlarca mültecinin yaşadığı şehirle ilgili haberler paylaşan hesaptaki paylaşımı Türkiye’den birçok kullanıcı alıntılayarak ücretsiz elektrik verildiğini iddia ederek tepki gösterdi.

Nesibe Kırış isimli kullanıcı da Twitter hesabından bu paylaşımı alıntıladı ve İdlib’teki sokak lambaları ile Türkiye’deki kalıcı yaz saati uygulamasını kıyaslayarak bir spekülasyona neden oldu.

Kullanıcının bu paylaşımı 20 binden fazla beğeni alarak yüzlerce kez alıntılandı ancak iddia doğru değil. Suriyeliler Türkiye’den verilen elektriği ücretli olarak kullanıyor.

Twitter’da Ortadoğu haberleriyle tanınan Zeynep Karataş isimli kullanıcı, “İdlib’e özel bir şirket üzerinden abonelik sistemiyle ve para karşılığı hizmet verildiğini” belirterek Suudi Arabistan merkezli Şarkul Avsat adlı gazetenin haberini paylaştı.

Şarkul Avsat’ın “Suriye ve Türk özel enerji şirketlerinden Suriye’nin kuzeybatısına elektrik tedariki” başlıklı haberinde Suriyeli Green Energy (Yeşil Enerji) şirketinin, özel bir Türk şirket ile elektrik hatları tedariki konusunda yaptığı iş birliği doğrultusunda İdlib’e elektrik vermek üzere çalışmalar yürüttüğü belirtiliyor. Green Energy bünyesindeki bir medya çalışanı, bu hizmetin ücretsiz olmadığını ifade ediyor. Abonelik ücretleriyle ilgili bilgilerin de yer aldığı haberde, evsel kullanıcıların elektriğin kilowatt saatini 90 kuruştan aldığı belirtiliyor.

Haberde elektrik fiyatlarıyla ilgili bilgilerin yer aldığı bölüm

Google’da Türkçe ve İngilizce anahtar kelimelerle araştırma yapıldığında da konuyla ilgili çok sayıda habere ulaşılabiliyor. Tüm haberlerde yerel bir şirket ile Türkiye’den bir şirketin ortak çalışmayla Türkiye’nin kontrolündeki bölgelere elektrik götürdüğü ve bu hizmeti halkın ücretli olarak kullandığı belirtiliyor. France 24’de yer alan AFP ajansının haberinde yerel şirket yetkilileri ve İdlib’deki iş adamlarının görüşlerine de yer verilmiş. Temmuz 2021’de yayınlanan haberde, pastacılık yapan bir esnafın görüşlerine yer verilirken, yerel şirkete elektrik bedelinin Türk Lirasıyla ödendiği, amper ücretinin de 50 TL olduğu bilgisi verilmiş.

İlgili İçerik  Kayseri'de aşırı sıcaktan trafik lambasının eridiği iddiası

AFP’nin yayınladığı videoda, Green Energy şirketinin abonelik işlerini ve fatura tahsilatlarını yaptığı ofislerden de görüntüler yer alıyor.

Gazeteci Aymenn Jawad Al Tamimi ile yaptığı röportajda da, Green Energy adlı şirketin yöneticisi Usame Abu Zeid, elektriğin KWh ücretinin 90 kuruş olduğunu ifade ediyor. Al Monitor adlı Ortadoğu merkezli haber sitesinde de, elektrik anlaşmasıyla ilgili ayrıntılı bilgiler yer alıyor. Şirketin Twitter hesabında da abonelik ücretleriyle ilgili ayrıntılı bilgiler yer alıyor.

Sonuç olarak Türkiye’nin Suriye’de kontrol ettiği bölgelere elektrik verdiği doğru ancak bu elektriği ücretsiz verdiği iddiası doğru değil.

Suriye’de 2016 yılından bu yana terör örgütlerine yönelik yapılan operasyonlar sonrası, Azez-Cerablus, Afrin ve Tel Abyad-Rasulayn hatlarını kontrol altına aldı. Bu bölgelere Suriye Rejimi tarafından elektrik verilmiyor. Türk Lirasının kullanıldığı bu şehirlerde günlük yaşamın normale dönmesi için bazı hizmetler götürüyor ve mültecilerin bölgede kalması için Kızılay, AFAD ve STK işbirlikleriyle yardım faaliyetleri yürütülüyor.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Mütercim-Tercümanlık bölümünde öğrenim görüyor. Yeni medya, tarih ve kültür alanlarına ilgi duyuyor. Doğruluğu Ne? platformunda araştırma ve çeviri editörü olarak görev yapıyor.