ÖSO komutanının Türkiye’ye, “Suriyelileri bize verin. Sizi satarlar” dediği iddiasıSosyal medyada çok sayıda kullanıcı, deprem sonrası Suriyelilerin yağma olaylarına karıştıkları iddialarının ardından yaptıkları paylaşımlarda Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanlarından birinin “Türkiye ülkesinde boş boş gezen Suriyelileri yakalayıp bize teslim etmelidir. Türkiye unutmasın ki, kendi toprakları için savaşmayan bu insanlar, başınız derde girince sizleri de satacaktır” dediğini öne sürdü. Fakat bu iddia doğru değil.

Öncelikle fotoğrafı tersine görsel arama yöntemiyle araştırdığımızda askeri kıyafetli kişinin ÖSO’nun eski Abdullcabbar Akidi olduğu bilgisine ulaştık. Akidi’nin fotoğrafı kullanılarak daha önce de kendisine Türkiye’deki Suriyelilerle ilgili farklı sözler atfedildiği de olmuş.

ÖSO’nun eski genel komutanlarından olan ve DEAŞ’ın Kobani saldırıları sırasında ÖSO komutanlığını yürüten Akidi ile ilgili internette araştırma yaptığımızda güvenilir haber kaynaklarında Albay Akidi’nin Türkiye’deki Suriyelilerle ilgili bu şekilde herhangi bir açıklamasına rastlanmıyor. İddiadaki sözleri kullanarak İngilizce anahtar kelime araması yapıldığında da iddiadaki sözleri söyleyen bir ÖSO komutanı olduğuna dair bilgi bulunmuyor.

Sonuç olarak ÖSO komutanı Al Akidi ya da herhangi bir ÖSO komutanının depremden sonra ya da önce “Suriyeliler sizi satar. Bize teslim edin” benzeri bir açıklaması yok.

İlgili İçerik  Türkiye Yalan Haberde Neden İlk Sırada?