Özel araçlarda maske takmak zorunlu mu?Sosyal medyada bazı kullanıcılar özel araçlarda maske takma ve dezenfetkan bulundurma zorunluluğu getirildiğini ve cezasının 3 in 150 Tl olduğunu iddia etti. Bu paylaşımlardan biri, bin 200’den fazla beğeni aldı.

Ancak iddia tam olarak doğru değil.

İçişleri bakanlığı son yayımladığı genelge ile 8 Eylül 2020 tarihi itibariyle meskenler dışında tüm alanlarda maske takma zorunluluğu getirdi. Ancak özel araçlarla ilgili bir ifade kullanılmadığı için bir çok kişi yasak olmadığını iddia etti.

Genelgenin tam metnine İçişleri Bakanlığının internet sitesinden ulaşılabiliyor. İlgili bölümde, “Ülke genelinde (meskenler hariç olmak üzere) tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) vatandaşlara istisnasız maske takma zorunluluğu getirildi” ifadesi yer alıyor. Parantez içindeki bölümde bazı toplu kullanım alanları belirtilse de meskenler hariç denildiği için özel araçlar da bu tanımın içine giriyor.

Yani özel araçlarda da maske takmak zorunlu. Genelgede dezenfektan bulundurulmasına yönelik bir madde ise bulunmuyor.

Diğer yandan maske takmamanın cezası 3 bin 150 TL değil 900 TL. Umumi Hıfzısıhha kanununa göre maske takma zorunluluğuna uymayan vatandaşlara 900 TL ceza uygulanıyor.

İlgili İçerik  Ölen Koronavirüs hastasının otomobiliyle birlikte gömüldüğü iddiası

Doğruluğu Ne? Editör Ekibi