Sokağa Çıkma Yasağı Uygulayan Ülkeler Hangileri?Koronavirüs salgının Türkiye’de görülmesinin ardından sosyal medyada bir çok kez sokağa çıkma yasağı gelmesi yönünde paylaşımlar yapıldı. Bu paylaşımlardan birinde bir çok ülkede sokağa çıkma yasağı uygulaması olduğu ancak Türkiye’de uygulanmadığı iddia edildi.

İddiada ismi verilen ülkelerin tamamında sokağa çıkma yasağı olduğu doğru değil. Bu iddiayı araştırırken Koronavirüs salgını nedeniyle hangi ülkelerin hangi tedbirleri uyguladığını derledik.

Irak: Irak’ta kapsamlı sokağa çıkma yasağı olduğu doğru. Ülkede vakaların artmaya başlamasıyla alınan karar 29 Mart 2020 tarihine kadar uzatıldı. Ülkede resmi kurumlar da tatil edildi.

İtalya: İtalya’da kapsamlı sokağa çıkma yasağı olduğu doğru. Dünyada en çok ölümün yaşandığı ülkede market alışverişi dışında sokağa çıkmak yasaklandı.

Tunus: Tunus’ta kapsamlı sokağa çıkma yasağı yok. Ülkede kısmi sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Yönetim akşam 18.00 ile sabah 6.00 arasında yasak kararı aldı.

Fransa: Fransa’da kapsamlı sokağa çıkma yasağı yok. Ülke genelinde serbest dolaşıma zorunlu haller dışında kısıtlama getirildi. Buna göre, halk işe gitmek, zaruri market ihtiyaçlarını karşılamak, eczane veya hastaneye gitmek, köpeklerini dolaştırmak ve kısa süreli yürüyüş için sokağa çıkabiliyor.

Belçika: Belçika’da sokağa çıkma yasağı Fransa gibi kısmi. İşe gitmek ve ihtiyaçları karşılamak için olması kaydıyla insanlar sokağa çıkabiliyor. Spor yapmak isteyenlere de yasak bulunmuyor.

İspanya: İspanya’da da istisnasız sokağa çıkma yasağı yok. Fransa ve Belçika ile aynı tedbirler uygulanıyor.

Sırbistan: Sırbistan’da OHAL ilan edildi ancak sokağa çıkma yasağı sınırlı. Vatandaşlar akşam saat 20.00 ile sabah 5.00 arasında sokağa çıkamıyor.

Yunanistan: Yunanistan’da da yasak sınırlı. İşe gidecek ya da zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak isteyenler sokağa çıkabiliyor.

Başka ülkeler de salgınla mücadele için sıkı tedbirler aldı.

Hindistan: Güneydoğu Asya ülkesinde vaka sayısı çok yüksek değil ancak gündüz saatlerinde sokağa çıkmak yasak ve Mart sonuna kadar yasak sürecek.

İlgili İçerik  Rusya'da Koronavirüs politikasını eleştiren doktorların pencereden düşerek öldüğü iddiası

Suudi Arabistan: Ülkede kısmi sokağa çıkma yasağı var. Saat 19.00 ile 06.00 arasında geçerli olacak sokağa çıkma yasağından güvenlik ve sağlık gibi hassas kurumlarda çalışanlar kapsam dışında tutuldu. Kararnamede, vatandaşlara bu süre zarfında zorunlu haller dışında evlerinde kalmaları çağrısında bulunuldu.

Kuveyt: Ülkede kısmi sokağa çıkma yasağı bulunuyor.

Türkiye: Türkiye’de salgının başladığı günden itibaren okullar tatil edildi. Daha sonra alınan kararlarla eğlence yerleri, kafeler, kahvehaneler ve kuaför salonları kapatıldı. 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkmaları yasaklandı. Marketlerin çalışma saatleri ve içerde bulunduracakları müşteri sayısı kısıtlandı. Toplu taşımaya sınırlamalar getirildi.

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde okuyor. Televizyon haberciliği alanında tecrübesi bulunuyor. Doğruluğu Ne? ekibinde editör olarak görev yapıyor.