İtalya Başbakanı Conte’nin “İşimiz Gökyüzüne Kaldı” Dediği İddiasıTwitter’da bir çok kullanıcı, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte’nin “Salgının kontrolünü kaybettik, fiziksel ve zihinsel olarak öldük, artık ne yapacağımızı bilmiyoruz, Dünyadaki tüm çözümler sona erdi. ve tek çözüm gökyüzüne kalmış” dediği iddia edildi.

İddia bazı gazeteciler ve Akit Gazetesi tarafından da paylaşıldı.

Doğruluk Kontrolü: İddia doğru değil. Conte’nin yaptığı açıklamalarla ilgili güvenilir haber kaynaklarında araştırma yapıldığında bu şekilde ya da benzer ifadelerin yer aldığı bir açıklamasına rastlanmıyor. Conte’nin Twitter hesabı ve hükümetin resmi internet sitesindeki açıklamalarda da bu ifadeler yok. Aksine daha güçlü olarak süreci atlatacaklarını belirten ifadeler kullandığı paylaşımları bulunuyor.

Doğrulama platformu Fatabyyano da Conte’nin son bir hafta içinde yaptığı tüm açıklamaları inceleyerek yaptığı analizde İtalya Başbakanının böyle bir açıklaması olmadığını ortaya koydu.

İlgili İçerik  Ak Parti Milletvekili'nin “500 liraya tost satılan” restoranda yemek yediği iddiası

Selçuk Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde öğrenim görüyor. Dijital medya üzerine çalışıyor. Doğruluğu Ne? ekibinde analiz, yazılım ve görsel tasarım editörü olarak görev yapıyor.