Şırnak’ta Suriyeli Göçmenin Ambulans Kaçırdığı İddiasıSosyal medyada birçok kullanıcı Şırnak’ta Suriye uyruklu bir kişinin ambulans kaçırdığı ve aracı halkın üzerine sürdüğü iddiasıyla bir görüntü paylaştı. Sık sık mültecilerle ilgili yanlış bilgi paylaşan Aykırı adlı internet sitesinde yer alan haberin Twitter paylaşımındaki video yaklaşık 500 bin kez görüntülendi ancak iddia doğru değil. Ambulansı kaçıran şahıs Türk vatandaşı.

Twitter ve internet arama motorlarında anahtar kelimeyle araştırma yapıldığında, olayla ilgili yerel internet siteleri ve gazetecilerin paylaşımlarına ulaşılabiliyor. Artı Siirt adlı haber sitesinde Ambulansı kaçıran şahsın Suriyeli değil Siirt nüfusuna kayıtlı F.B. adlı şahıs olduğu belirtiliyor. Haberin ayrıntıları şöyle:

“Edinilen bilgilere göre Siirt’in Kurtalan İlçesinde oturan ve akli dengesinin yerinde olmadığı belirtilen F.B adında genç Şırnak Devlet Hastanesi’ne ait ambulansı kaçırdı. Ambulansla kontrol noktalarında durmadan geçen F.B Silopi’ye kadar giderken, polisin durdurma girişimlerine rağmen yoluna devam etti. Silopi ilçe merkezinde yoluna devam eden aracı durdurmak isteyen polisler, havaya ateş açtı. F.B ise ambulansı otobüs durağında bekleyenlerin üzerine sürdü. Durakta bekleyenler ambulansı fark ederek kaçışırken, kaldırıma çıkan ambulans bir süre sonra durdu. Polisler şahsı araçtan indirip, yere yatırdıktan sonra ters kelepçe yapıp ambulansta bomba araması yaptı.Araçta bomba olmadığının anlaşılması ile birlikte araç otoparka çekilirken, şahıs gözaltına alındı”.

Haberde gözaltına alınan F.B’nin ailesinin 2 gün önce şahıs hakkında kayıp ihbarında bulunduğu belirtildi.

DW Muhabiri Gazeteci Felat Bozarslan da, sağlık müdürlüğünden aldığı bilgiyi paylaşarak şahsın Suriyeli değil Siirtli F.B. olduğunu belirtti. Bozarslan, şahsın Siirt Kurtalanlı olduğunu ve 3 gün önce evden kaçtığını teyit etti.

Siirtli Gazeteci Zana Aksu ve Siirt yerel haber sitesi Ne Haber de, Şırnak’ta ambulans kaçıran şahsın Siirtli Ferhat B. olduğu bilgisini paylaştı. Kendisine ulaştığımız Zana Aksu Ferhat B’nin 28 yaşında Kurtalan nüfusuna kayıtlı olduğunu, akli dengesinin yerinde olmadığını, ailesi tarafından arandığını ve fotoğrafına da ulaştığını aktardı.

Ferhat B’nin fotoğrafı

Yapılan doğruluk kontrolü sonunda, Şırnak’ta ambulans kaçıran şahsın Suriyeli olduğuna dair güvenilir kaynaklarda bir bilgiye rastlanmazken, yetkili kurumlar, yerel haber kaynakları ve gazetecilerin şahsın Türk vatandaşı ve Siirtli olduğu, haber ve görüşme kayıtlarından anlaşılmaktadır.

İlgili İçerik  Hatay-Defne'deki ağır hasarlı binaya az hasarlı raporu verildiği iddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde öğrenim görüyor. Televizyon haberciliği alanında deneyimi bulunuyor. Doğruluğu Ne? ekibinde araştırma editörü olarak görev yapıyor.