Alanya’da Afgan Mültecinin Türk Bayrağını indirirken linç edildiği iddiasıSosyal medyada çok sayıda kullanıcı, Alanya’da Afgan bir mültecinin “burası artık bizim vatanımız” diyerek Türk bayrağını indirmek isterken linç edildiğini iddiasıyla bir video paylaştı. 200 binden fazla kez izlenen videoda bir kişinin bayrak direğinden indirilip darp edildiği görülüyor ancak ne görüntü güncel ne de bayrak direğine çıkan kişi Afgan göçmen.

Tersine görsel arama ve anahtar kelime ile araştırma yapıldığında videonun Alanya otogarında çekildiği yönünde haberlere ulaşılabiliyor fakat olay 2018 yılı Mart ayında yaşanmış. Videodaki kişilerin kalın kıyafetlerinden de görüntünün güncel olmadığı anlaşılabiliyor. Ayrıca iddia edildiği gibi görüntüde darp edilen kişi bir Afgan göçmen değil Türk vatandaşı.

İhlas Haber Ajansının 2018 yılında yaşanan olay sonrası yayınladığı ayrıntılı haberde, göz altına alınan kişinin Azim Yaşar A. adlı 23 yaşındaki üniversite öğrencisi olduğu, şahsın kendisini mehdi (Allah tarafından seçilmiş kurtarıcı) ilan ettiği yönünde videolarının olduğu görülüyor.

Azim Yaşar A’nın Alanya Otogarında çekilmiş ve mehdi olduğunu iddia ettiği görüntüsü

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Turizm Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Azim Yaşar A’nın bayrağı indirmesiyle ilgili üniversite tarafından da açıklama yapılmış ve şu ifadeler kullanılmış:

”Alanya Otogarında bu sabah saatlerinde Üniversitemizde eğitim görmekte olan Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi Azim Yaşar A. tarafından elim bir girişimde bulunularak şanlı bayrağımıza kabul edilemez bir saygısızlıkta bulunulmuştur. Kendisini mehdi ilan eden ve akli dengesinin yerinde olmadığı anlaşılan ancak asla mazereti ve açıklaması bulunmayan elim vakayı şiddetle kınar, adli ve kolluk kuvvetlerine intikal etmiş olayın takipçisi olduğumuzu kamuoyuna saygılarımızla ilan ederiz”.

Alanya Adres adlı haber sitesinde yer alan bir başka haberde de, şahsın Kayserili olduğu ve olay sonrası Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine sevk edildiği ifade ediliyor. Ayrıca videoda ya da haberlerde “burası artık bizim vatanımız” gibi ifadeler kullanıldığı bilgisi yer almıyor.

Alanya Adres adlı haber sitesinin konuyla ilgili haberde kullandığı görsel

Yapılan doğruluk kontrolü sonunda, Alanya’da yaşanan olayın 2018 yılı Mart ayında gerçekleştiği, bayrağı indirmeye çalışan kişinin Afgan göçmen değil Türk vatandaşı olduğu ve olay sonrası ruh hastalıkları hastanesine kaldırıldığı anlaşılmaktadır.

İlgili İçerik  Donald Trump'ın Koronavirüs Sonrası Kuran Dinlediği İddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Doğruluğu Ne? ekibinde araştırma ve video içerik editörü olarak görev yapıyor.