Şehit binbaşının cebinden kanlı para çıktığı iddiasıSosyal medyada bir kullanıcı, kana bulanmış paraların görüldüğü bir fotoğraf paylaşarak, paraların bir şehidin cebinden çıktığını ima eder nitelikte paylaşım yaptı. Fotoğraf daha sonra farklı kullanıcılar tarafından şehit olan bir Türk askerinin cebinden çıktığı şeklinde paylaşılmaya başlandı.

Öncelikle fotoğrafın daha önce herhangi bir yerde paylaşılıp paylaşılmadığına tespit edebilmek için tersine görsel arama yaptığımızda benzer paylaşımların binlerce etkileşim aldığını ve farklı platformlarda da yayıldığını tespit ettik. Hatta bazı eklemeler yapıldığını da gördük. Tiktok ve İnstagram’daki paylaşımlarda Kanlı paraların 5 Aralık 2022’de Irak’ın kuzeyinde şehit olan Piyade Binbaşı Mehmet Duman’ın cebinden çıktığı da iddia edildi fakat bu iddia uydurma. Para bir şehit olan bir Türk askerine ait değil.

Fotoğrafın eski ya da başka bir konuyla, kişiyle ilgili olup olmadığını öğrenmek için yaptığımız tersine görsel aramadan net bir sonuç elde edemedik.
Bunun üzerine Twitter’da araştırma yaparken bir paylaşımın yorumlarında paraların şehit bir Türk askerine değil İdlib’de rejime karşı savaşırken ölen bir muhalife ait olduğu ifadesiyle karşılaştık. Suriye’deki çatışma bölgelerinden haberler paylaşan ve Eren adıyla açılmış bir hesabı kullanan kişi, fotoğrafı ilk kez kendisinin paylaştığını ve kanlı paraların İdlib’de ölen bir muhalife ait olduğunu yazmış.

“@Ebuselmnbelarus” kullanıcı adını kullanan hesabın paylaşımlarını incelediğimizde, diğer tüm paylaşımların 5 Aralık 2022’den sonra yapıldığını, bu hesapta ise kanlı para fotoğrafının 2 Aralık 2022’de paylaşıldığını tespit ettik. Yani açık kaynaklarda fotoğraf ilk kez bu kaynakta paylaşılmış. Mehmet Duman’ın şehit olduğu tarih ise 5 Aralık 2022. Dolayısıyla kanlı paraların Mehmet Duman’a ait olma ihtimali yok.

Fotoğrafı ilk kez paylaşan profilin sahibine ulaştığımızda fotoğrafa, çatışma bölgelerinden bilgilerin paylaşıldığı bir Telegram kanalında ulaştığını ve kanlı paraların İdlib’de ölen bir muhalifin cebinden çıktığı bilgisiyle 24 Kasım 2022’de paylaşıldığını aktardı ve ekran görselini gönderdi. Diğer yandan, güvenilir hiçbir kaynakta, kanlı paraların şehit olan bir Türk askerinin cebinden çıktığına dair hiçbir ize rastlanmıyor. Ayrıca Suriye’de İdlib’in de aralarında bulunduğu Türkiye’nin etkin olduğu bölgelerde yalnızca Türk görevliler değil bölge halkı da Türk lirasıyla alışveriş yapıyor.

İNCELEME SONUCU

  • Kanlı para fotoğrafı Irak’ta şehit olan Binbaşı Mehmet Duman’a ait değil. Fotoğraf, Duman şehit olmadan önce paylaşıldı.
  • Kanlı para fotoğrafının şehit olan başka bir Türk askerine ait olduğuna dair kanıt yok.
İlgili İçerik  Trump’ın Paylaştığı Köpek Fotoğrafının Orjinali