Gaziantep TOKİ listesinde sadece Suriyeliler olduğu iddiasıSosyal medyada çok sayıda kullanıcı ve haber paylaşan hesap, Gaziantep TOKİ konutları için hak kazananların listesi olduğu iddiasıyla bir görsel paylaştı. Görselde Arap olduğu anlaşılan bazı isimler bulunuyor ve birçok kullanıcı, Gaziantep listesinde Türk vatandaşlarının olmadığını savundu ancak on binlerce etkileşim alan iddialar yanlış.

TOKİ konutlarının kura çekilişi her il ve ilçe için farklı tarihlerde yapılıyor. Gaziantep TOKİ konutları çekiliş sonuçlarına da haber sitelerinden ve TOKİ’nin internet sitesinden ulaşılabiliyor. Canlı yayınlanan kura sonuçlarının toplu isim listesine bakıldığında, iddiadaki görselde yer alan isimlerin yer aldığı görülüyor ancak listede yedeklerle birlikte toplam 4 bin 410 kişinin ismi bulunuyor. Arap asıllı olduğu anlaşılan isimler, listedeki yerlerinden çıkarılıp bir araya getirilmiş ve ayrı bir liste oluşturulmuş.

Mesela, Muhammed Elnabhan ismi listede 2773. sırada ve Türk isimlerinin arasında yer alıyor. Yine Meryem Cesim Almuhammed de 3836. sırada. Benzer şekilde listedeki Arap asıllı olduğu anlaşılan isimler alınıp başka bir liste oluşturulmuş.

Listenin kırpılarak paylaşılması nedeniyle sosyal medyada birçok kullanıcı, Suriyelilere özel TOKİ konutları verildiği yönünde yanlış paylaşımlar yaptı.

TOKi konutlarına başvurabilmek için TC vatandaşı olma şartı bulunuyor. Göçmen ya da mülteci statüsündeki kişilerin bu konutlara başvuru hakkı bulunmuyor. Suriye ya da başka bir ülke asıllı olsa da Türk vatandaşlığına geçenlerin, anayasa gereği bu haktan mahrum edilmesi mümkün değil.

Yaklaşık 460 bin göçmenin yaşadığı Gaziantep’te TOKİ sonuç listesindeki isimler Türk vatandaşı olan Arap asıllı kişiler ve 4 bin 410 hak sahibi arasında Arap kökenli olduğunu tahmin ederek tespit edebildiğimiz kişi sayısı 42.

İlgili İçerik  Afrikalı militanların Türk Bayrağıyla operasyona gittiği iddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Doğruluğu Ne? ekibinde editör yardımcısı olarak görev yapıyor.