Rusya’da Koronavirüs politikasını eleştiren doktorların pencereden düşerek öldüğü iddiasıRusya’da iki hafta içinde iki doktorun pencereden düşüp öldüğü, bir doktorun da pencereden düştüğü ve ağır yaralandığı iddia edildi. Doktorların Koronavirüs ile mücadele politikasını ve çalışma şartlarını eleştirmelerinin ardından öldükleri öne sürüldü.

İddialar kısmen doğru. Doktorların hastane pencerelerinden düşerek öldüğü ve yaralandığı doğru. Yetkililer de ölüm olaylarını yalanlamadı ancak nasıl düştükleri konusunda net bilgiler bulunmuyor.

İlk olarak 25 Nisan’da Krasnoyarsk şehrindeki bir askeri hastanenin başhekimi Elena Aleksandrovna Nepomniyashchy, görev yaptığı hastanenin 5. katından aşağı düşerek ağır yaralandı ve 1 hafta sonra, 2 Mayısta hayatını kaybetti. Rusya’da yayın yapan TVK Kanalında yer alan bilgilere göre Bölgesel Sağlık Bakanlığı Başkanı ile gerçekleşen video konferansta, doktorun, tıbbi malzemenin eksik olduğu ve hastanenin bir kısmının Koronavirüs servisine dönüştürme fikrinin reddedildiği, ardından bu olayın gerçekleştiği iddiasına yer verildi. Ancak şehrin sağlık müdürü Boris Nemikon o günkü video konferansta bulunmadığını söyledi.

Emniyet yetkilileri olayın cinayet ya da intihar olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunamadığını ifade etti.

Elena Aleksandrovna Nepomniyashchy

Bir diğer olay Moskova’daki Star City Hastanesinde gerçekleşti. Hastanenin Acil Servis baş doktoru Natalia Lebedeva, 24 Nisan 2020’de Koronavirüs teşhisi nedeniyle hastaneye yatırılmış. Lebedevna, 28 Nisan’da kaldığı hastane odasının penceresinden düşerek hayatını kaybetti. Yerel ve ulusal basındaki haberlerde Lebedevna’nın hastanedeki mesai arkadaşlarına virüsü bulaştırdığı için kendisini suçlayarak intihar ettiği ifade ediliyor.

Yetkililer ise olayın kaza olduğunun düşünüldüğünü ancak soruşturmanın devam ettiğini açıkladı.

Rusya’da üçüncü şüpheli olay Voronezh şehrindeki Novousmanskaya Hastanesinde gerçekleşti. Ambulans doktoru Alexander Shulepov’un Koronavirüs tedavisi gördüğü hastanenin ikinci katında pencereden düşerek ağır yaralandığı belirtiliyor. Kafatasının kırıldığı ve hayati tehlikesinin devam ettiği belirtilen Shulepov, meslektaşı Alexander Kosyakin ile 22 Nisan’da birlikte yayınladığı bir videoda kendilerinin koruyucu giysilerinin olmadığını ve risk altında çalıştıklarını söylüyordu. Ayrıca Shulepov Koronavirüs testinin pozitif çıkmasına rağmen hastane yönetimi tarafından zorla çalıştırıldığını söylüyordu.

İlgili İçerik  Yunanistan'daki tarihi camiye Yunan bayrağı asıldığı iddiası

İl sağlık departmanı bu iddiaları daha sonra yalanladı ve gerçek dışı olarak nitelendirdi. Shulepov’un arkadaşı Kosyakın polis tarafından ceza alacağına dair uyarı aldığını söyledi.

Shulepov, hastanede yayınladığı bir videoda 22 Nisan’da enfekte olduğundan şüphelendiğini, çalıştığı hastaneye test için giderek uzman doktora belirtilerini anlattığını söyledi. Doktorun kendisine sonuçların yanlış olabileceğini düşünerek başhekimi çağıracağını söylediğini, bekledikleri sırada arkadaşıyla birlikte böyle bir video çektiklerini anlatan Shulepov bir saat sonra vardiyadan çıkarılarak hastaneye yattığını belirtti.

Bu olaylardan sonra Shulepov hastanenin penceresinden düştü ve yoğun bakımda tedavisinin sürdüğü ifade edildi.

Sonuç olarak Rusya’da Koronavirüs ile mücadelede görevli iki doktorun pencereden düşerek öldüğü, bir doktorun ise ağır yaralandığı ve doktorların sağlık politikasını eleştirdiği yönünde ifadeler bulunduğu doğru ancak doktorların nasıl düştüğüne ve ölüm nedenlerine dair güvenilir bir bilgiye ulaşılamıyor.

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü mezunu. Televizyon haberciliği, spikerlik ve dijital içerik editörlüğü alanında çalışmaları bulunuyor. Doğruluğu Ne? ekibinde araştırma editörü olarak görev yapıyor.