Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın depremzedelere 310 milyon TL bağışladığı iddiasıSosyal medyada bazı kullanıcılar ve Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Barış Atay, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın depremzedeler için düzenlenen bağış kampanyasında 310 milyon TL bağışladığı iddiasıyla bir görsel paylaştı. Atay’ın “Gerçekten merak ediyorum. Sen devlet memurusun. Nasıl 310 milyon lira bağışladın?” ifadelerini kullandığı paylaşımı 9 milyondan fazla görüntüleme aldı ancak iddia doğru değil.

Çok sayıda televizyon kanalının ortak yayınladığı bağış kampanyası 15 Şubat 2023 tarihinde yapıldı. Yayının kaydına Youtube’dan ulaşılabiliyor. Erbaş’ın, yayına telefonla katılarak Diyanet’e bağlı camilerde toplanan 310 milyon TL’yi AFAD hesaplarına aktaracaklarını, kendi adına da üç maaşını bağışladığını söylüyor ancak yayın sırasında alt bantta diğer bağışçı kişiler gibi isim verilerek yanlış şekilde “Diyanet İşleri Başkanı 310 milyon TL bağışladı” yazılmış.

Ali Erbaş da yayından sonra yaptığı paylaşımda, camilerde vatandaşlardan toplanan 310 milyon TL’yi AFAD’a aktardıklarını, kendisinin de üç maaşını bağışladığını belirterek yayına katıldığı bölümün videosunu paylaştı.

Sonuç olarak Erbaş camilerde toplanan bağışları aktardıklarını açıkça belirtiyor. Ortak yayındaki yanlış alt yazı nedeniyle ekran görselinden yola çıkılarak Erbaş’ın bağışı kendi yaptığı şeklinde yanlış izlenim oluştuğu anlaşılıyor.

İlgili İçerik  Ekrem İmamoğlu'na "İngiliz uşağı" diyen kadının Ak Parti Milletvekili Habibe Öçal olduğu iddiası