On Numara Çekilişinde Rakamların Önceden Söylendiği İddiasıMilli Piyango On Numara çekilişinde iki rakamın yayın sırasında fısıldandığı ve bu rakamların daha sonra çekilişte çıktığı iddiası doğru değil.

Twitter’da Kaç Saat Oldu adlı hesap bir video paylaşarak 28 Eylül tarihli On Numara çekilişinde 8 ve 32 rakamlarının önce fısıldandığını ardından da rakamların yer aldığı topların küreden düştüğünü iddia etti.

İddiaya Cumhuriyet, Gazete Duvar gibi internet siteleri de CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın sosyal medya paylaşımından yola çıkarak yer verdi. Yavuzyılmaz, Milli Piyango’nun canlı yayın kaydını da paylaştı.

Ancak iddia doğru değil. Milli Piyango iddialar üzerine açıklama yaptı. Açıklamada, duyulan sesin rakamlarla ilgisi olmadığı, sunucunun kulağına gelen yoğun ses nedeniyle rejiyi uyarmak için “ses” ve “müzik” ifadelerini kullandığı belirtildi.

İddia konusu videoya Milli Piyango’nun Youtube kanalından ulaşılabiliyor. Videonun 3 dakika 20. saniyesinden itibaren iki kelime duyuluyor.

Videonun sesi yükseltilerek dikkatlice dinlendiğinde ise fısıltıdaki kelimelerin 8 ve 32 değil “ses” ve “müzik” olduğu anlaşılabiliyor.

Not: Videodaki ses yükseltilmiş ve yazılar eklenmiştir.

Video yine dikkatle dinlendiğinde yayının başındaki jenerik müziğinin yayın sırasında arka planda devam ettiği de duyulabiliyor. Sunucunun, kulaklığındaki bu müziğin kısılmasını istediği anlaşılıyor.

İlgili İçerik  Milli Piyango Büyük İkramiyesinin, Çekilişi Yapan Notere Çıktığı İddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Doğruluğu Ne? ekibinde araştırma ve video içerik editörü olarak görev yapıyor.