Medipol Üniversitesinde terör örgütü üyelerinin gösteri yaptığı iddiasıSosyal medyada bazı kullanıcılar, İstanbul Medipol Üniversitesi’nde silahlı bir grubun gösteri yaptığı iddiasıyla bir görüntü paylaştı. Kendisini gazeteci olarak tanıtan Erk Acarer isimli kullanıcı da videoyu, “İstanbul Medipol Üniversitesi… Öğrenciler, buna benzer tuhaf gösterilerin üniversitenin farklı yerlerinde sık sık yapıldığını dile getiriyor. Bunlar kim, bunun amacı ne, bunlara kim izin veriyor?” ifadeleriyle paylaştı.

30 binden fazla etkileşim alan ve bir milyondan fazla izlenen gönderiyi paylaşan ve yorumlayan çok sayıda kullanıcı, şahısların ellerindeki kılıçlar dolayısıyla silahlı örgüt üyesi olduğunu belirterek yetkilileri göreve çağırdı ancak iddia doğru değil. Yeniçağ Gazetesinin de yer verdiği haberdeki görüntüde yer alan kişiler geleneksel kıyafetleriyle kültürel bir gösteri yapan Yemenli üniversite öğrencileri.

İddia ile ilgili anahtar kelimelerle araştırma yapıldığında, İstanbul Medipol Üniversitesi’nde 17 Kasım 2021’de düzenlenen “Uluslararası Öğrenciler Günü” kapsamında 29 ülkeden öğrencilerin yemekleri, kıyafetleri ve folklorik gösterileri ile katılım gösterdiği bir etkinliğe katıldıkları görülüyor.

İddiada yerel kıyafetler giyen grubun ellerinde kılıç ya da hançerlerle dans eden ve okul içinde de kendi kültürlerini tanıtan Yemenli öğrenciler olduğuna dair görüntülere ulaşmak da mümkün. Öğrencilerin paylaşımlarında da bu öğrenciler diğer öğrencilerle birlikte fotoğraflarda yer alıyor.

Yemen kültüründe geleneksel kıyafetlerin önemli bir parçası da bu tür hançer ve kılıçlar. Geleneksel danslar bu kıyafetler ve hançerlerle yapılıyor. Video sitelerinde Yemen halk danslarıyla ilgili görüntülere ulaşmak da mümkün.

Teyit.org da yayınladığı analizde iddianın yanlış olduğunu ortaya koydu.

İlgili İçerik  David Beckham'ın Atatürk portresi önünde fotoğraf çektiği iddiası

Sonuç olarak, videoda görülenlerin iddia edildiği gibi herhangi bir suç ya da örgütle bağlantısı yok. Görüntüdekiler Medipol Üniversitesindeki Uluslararası Öğrenci Gününe katılan ve geleneksel kıyafetleriyle kültürlerini tanıtan Yemenli öğrenciler.

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Doğruluğu Ne? ekibinde araştırma ve video içerik editörü olarak görev yapıyor.