Marmara’daki kirliliğe savaş gemilerinin neden olduğu iddiasıSosyal medyada bir kullanıcı, bir video yayınlayarak Marmara Denizindeki kirliliğin nedeninin deniz salyası değil savaş gemilerinin bıraktığı kimyasal atıklar olduğunu iddia etti. Uçaktan çekilen videoda, bir geminin etrafında bir kirlilik alanı olduğu görülüyor. Video İnstagram’da da başka bir kullanıcı tarafından “küresel çetenin bir oyunu” olduğu iddiasıyla paylaşıldı.

İnstagram’da yapılan ve yabancı gemilerin denizleri kirlettiği iddia edilen paylaşımın ekran görüntüsü

Ancak paylaşılan görüntü güncel değil, Mart ayında çekilmiş. Bununla birlikte gemi Ayvalık açıklarında değil Gemlik açıklarındayken bu görüntü çekilmiş. Geminin savaş gemisi olduğu iddiası da doğruyu yansıtmıyor. Gemi Türk bandıralı bir kuru yük gemisi.

Tersine görsel arama yöntemiyle görüntü araştırıldığında, Mart ayında yapılmış bir çok habere ulaşılabiliyor.

Haberlerde bir uçaktan çekilen görüntünün sosyal medya ve basına yansımasından sonra sahil güvenlik ekiplerinin limana yanaşan gemiyi incelediği, geminin Türk bandıralı bir kuru yük gemisi olduğu, denize de herhangi bir pis su ya da başka bir atık bırakmadığı ifade ediliyor. Bursa Hakimiyet ve Deniz Haber adlı internet siteleri tarafından, sonraki süreç takip edilerek yapılan haberlerde geminin çevresindeki kirli bölgeden numune alındığı, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (TÜBİTAK MAM) ve İl Çevre Laboratuvarı’ndaki inceleme sonrası görülen beyazlığın sebebinin deniz salyası (müsilaj) olduğu ifade ediliyor.

Deniz Haber adlı sitede yer alan haberin ekran görüntüsü

Sonuç olarak şu anda Marmara denizinde yaşanan kirliliğin nedeninin savaş gemilerinden bırakılan atıklar olduğunun doğru olmadığı, görüntüdeki kuru yük gemisinden herhangi bir atık bırakılmadığı anlaşılıyor.

Diğer yandan bu video sonrası yapılan haberlerden deniz salyası sorununun bir anda ortaya çıkmadığı, Mart ayı ve öncesindeki bir yıllık süreçte balıkçıların şikayet ettiği ve artan bir müsilaj sorunu olduğu anlaşılıyor. 2007-2008 yıllarında da Marmara Denizi’nde müsilaj oluştuğu biliniyor.

Müsilaj, sıcaklığın ya da kirliliğin artması ve denizdeki durgunluk gibi bazı biyolojik ve kimyasal sebeplerin birleşmesiyle oluşuyor. Fitoplankton grupların, mikro alglerin ve mikroskobik bitkiciklerin aşırı çoğalması sonucunda ortaya çıkan ve bakteriyel aktivitelerin artmasıyla oluşan sümüksü, yapışkan bir kirlilik nedeni.

İlgili İçerik  Elinde TC kimliği tutan kişinin göçmen olduğu iddiası

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İngilizce Tıp Bölümünde öğrenim görüyor. Yeni medya, bilim ve medikal yazarlık alanlarına ilgi duyuyor. Doğruluğu Ne? ekibinde araştırma editörü olarak görev yapıyor.