Kadıköy Belediyesinin İzmir’in kurtuluşunu sirtaki ile kutladığı iddiasıSosyal medyada bir çok kullanıcı, paylaştıkları bir video ile Kadıköy Belediyesinin İzmir’in Yunan işgalinden kurtuluşunu Sirtaki etkinliğini düzenleyerek kutladığını iddia etti. Televizyon programcısı Sevda Türküsev’inki başta olmak üzere Twitter’daki gönderiler binlerce beğeni ve paylaşım aldı fakat iddia doğru değil.

Videonun bir bölümünden ekran görüntüsü alarak tersine görsel arama yöntemiyle araştırma yapıldığında görüntülerin 2018 yılında kaydedildiğini gösteren kanıtlara ulaşılabiliyor. Yenişafak Gazetesinin haberinde Kadıköy Kent Konseyi Halk Sağlığı Şenliğinde bir grubun sirtaki oynadığı belirtiliyor.

Gazeteci Barış Yarkadaş da 9 Nisan 2018’de yaptığı paylaşımda sirtakinin halk sağlığı şenliğinde gerçekleştiğini belirterek videoyu paylaşmış.

İzmir’in kurtuluşu 9 Eylül tarihinde gerçekleştiği için görüntünün Yunan işgalinden kurtuluşla ilgisi olmadığı anlaşılıyor. Diğer yandan videonun bir bölümünde kamera sahneye dönüyor ve orada da Kadıköy Sağlık Şenliği yazdığı görülebiliyor.

Oda TV adlı internet sitesine açıklama yapan Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı da, etkinliğin Yunan İşgalinden kurtuluş kutlaması değil halk sağlığı şenliğinde gerçekleştiğini, mavi beyaz kıyafetlerin de Yunan bayrağına değil belediyenin mavi-beyaz-siyah renklerine atfen seçildiğini söyledi.

Sirtaki etkinliğinin de yer aldığı şenliğin tanıtım görseli

Televizyon yorumcusu Sevda Türküsev, aldığı bilginin yanlış olduğunu, görüntünün başka bir etkinlikte çekildiğini belirtti ve paylaşımını sildiğini açıkladı.

Sonuç olarak Kadıköy Belediyesi ve Kent Konseyi organizasyonunda sirtaki oynandığı doğru ancak görüntü güncel değil ve İzmir’in işgalden kurtuluşuyla ilgisi bulunmuyor.

İlgili İçerik  NASA'nın UFO görüntüsü kaydettiği iddiası

Selçuk Üniversitesi Kütüphane Daire Başkanlığında görev yapıyor. Yerel gazetelerde tarih, kültür ve sanat alanında araştırma ve yazıları yayınlanıyor. Elektronik haberleşme, televizyon ve multimedya alanında çalışmaları bulunuyor. Doğrulama ekibinde araştırma editörlüğü yapıyor.