Danimarkalı yardımsever kadın ve “Cadı” ilan edilen Afrikalı çocukla ilgili iddialarBazı sosyal medya hesaplarında 2016 yılında Nijerya’da ailesi tarafından ‘cadı’ olduğu düşüncesiyle sokağa terk edilen iki yaşındaki bir çocuğun 2020 yılına ait fotoğrafı olduğu iddiasıyla bir kolaj paylaşıldı. Binlerce beğeni alan paylaşımlardan sonra çocuğun evlat edinildiği gibi yanlış anlaşılmalar da oluştu ancak fotoğraflar aynı çocuğa ait değil.

Anja Ringgren Lovén isimli Danimarkalı yardımsever bir kadının 2016 yılında açlıktan zayıf düşmüş bir çocuğa yardım ettiği ve bir yıl sonra çocuğun iyileştiği doğru ancak çocuğu evlat edindiği ve 2020 yılına ait paylaşılan fotoğraftaki çocuğun “Hope” adı verilen çocuk olduğu iddiası yanlış.

İlk fotoğrafta Nijerya’da ailesi tarafından cadı olduğu gerekçesiyle sokağa atılan ve açlıktan ölmek üzere olan çocuğa “Cadılar ile savaşan kadın” olarak bilinen Anja Ringgren Lovén yardım ediyor ve ona “Hope” yani Umut ismini veriyor. Çocuk kısa süre sonra iyileşiyor ve yetimhanedeki sağlıklı görüntüleri de vakıf tarafından paylaşıldı.

2020 yılına ait fotoğraftaki çocuk ise Danimarkalı kadının kendi çocuğu. Nijeryalı David Emmanuel Umem ile evli olan Lovén ve ailesi  ”Land of Hope” olarak bilinen yardım organizasyonu ile halen Afrika’da bir çok çocuğa yardım ediyor. Ayrıca Emmanuel Umem ile de halen evliliklerini sürdürüyorlar. Çiftle ilgili çok sayıda haber bulunuyor ancak Hope’u evlat edindiklerine dair bir bilgiye rastlanmıyor. Sadece vakıfta bakımını üstlendikleri belirtiliyor. Loven’in İnstagram hesabında da kurucusu olduğu vakfın çalışmalarıyla ilgili ayrıntılı bilgiler yer alıyor.

Loven’in Milliyet Gazetesinden Eda Özdemir ile yaptığı bir röportajı da yayınlandı.

Sonuç olarak Loven’in yardım ettiği çocuğun iyileştiği doğru ancak evlat edinildiği ve büyümüş halini gösterdiği iddia edilen fotoğraf doğru değil.

İlgili İçerik  ABD’de polislerin diz çökerek göstericilerden özür dilediği iddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde okuyor. Televizyon haberciliği alanında tecrübesi bulunuyor. Doğruluğu Ne? ekibinde editör olarak görev yapıyor.