Macaristan’ın Anayasasına “Türklerle Kardeşiz” Maddesi Eklendi mi?Macaristan’ın anayasasına “Türklerle kardeşiz” şeklinde madde eklendiği doğru değil. Güvenilir kaynaklarda bu konuda bir bilgi ve yeni bir haber bulunmuyor. Sahte haberlerde Macaristan Cumhurbaşkanının ismi de Janos yerine James şeklinde verilmiş. Macaristan Anayasası’nın üçüncü maddesi siyasi partilerle ilgili düzenlemeler içeriyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Macaristan’ın Türkiye’yle yakın ilişkileri ve Barış Pınarı Harekatının Avrupa Parlamentosunda kınanmasını ilk etapta veto etmesi üzerine Ankara’daki Filistin Caddesinin isminin Macaristan Caddesi olarak değiştirildiği şeklinde sahte bir haber yayılmıştı. O dönem ortaya atılan bu iddia yeniden yaygınlık kazandı. Macaristan daha sonra Avrupa Birliği’nin bütünlüğüne zarar vermemek adına vetosunu geri çekmiş ve kınama kararına katılmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sahte haberi ilk üretenin @karahanmustafa_ adlı hesap olduğu anlaşılıyor. Bir çok kullanıcı bu hesabın paylaşımındaki içeriği kopyalayarak sahte haberi yeniden dolaşıma sokmuş.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili İçerik  Çekirge İstilasının Türkiye'ye Yöneldiği İddiası

Doğruluğu Ne? Editör Ekibi