İlkokul Mezunlarının Bekçi Olabildiği İddiasıİlkokul mezunlarının bekçi olabildiği iddiası doğru değil.

Bekçilerin mesleğe başlama ve uygulama esaslarının yeniden düzenlenmesini öngören yasanın maddelerinin TBMM’de komisyondan geçmesinin ardından sosyal medyada ilk okul mezunlarının bekçi olabildiği iddia edildi. Twitter’da bir kullanıcı mesleki eğitimleri olmadığını ve kontrolsüz silah kullanacaklarını da iddia etti. Paylaşım, 2 bin 500 beğeni alırken 400 kez paylaşıldı. 

İnternette yapılan araştırmada bekçilerin işe alınma ve çalışma şartlarını belirleyen kanunla ilgili ayrıntılara ulaşılabiliyor. Polis akademisinin yayınladığı bekçi alımı şartnamesinde başvuru yapacakların en az lise ya da dengi okul mezunu olması gerektiği belirtiliyor. 

İlkokul mezunlarının bekçi olabildiği iddiası araştırıldığında ise İŞKUR’un bir ilanıyla karşılaşılıyor ancak İŞKUR’un duyurusunun kamu için değil özel sektörde çalışacak bekçi adayları için olduğu anlaşılıyor. Bekçi ihtiyacı olan firmaların İŞKUR üzerinden verdiği ilanlarda ilkokul mezunlarının da başvuru yapabileceği belirtiliyor.  Yani bunun kamuya alınan bekçilerle bir ilgisi bulunmuyor.

Bekçilerin eğitimiyle ilgili yapılan araştırmada ise bekçi adaylığına hak kazanan kişiler, genel mesleki bilgiler, meslek mevzuatı, silah ve atış bilgisi olarak üç konuda eğitim alıyor ve eğitimler iki ay sürüyor. 

Emniyet ve jandarma teşkilatlarına bağlı olarak çalışan bekçilerin eğitimini polis eğitim merkezleri veriyor ve polis eğitimlerindeki silah kullanma ve müdahale eğitimleri bekçilere de veriliyor. Siirt Emniyet Müdürlüğü’nün bekçi eğitimleriyle ilgili videosunda eğitimin ayrıntıları görülebiliyor. 

 

Bu eğitimlerin ardından en az bir yıl aday bekçi olarak görev yaptıkları dönemde de meslek içi eğitimleri devam ediyor ve herhangi bir disiplin cezası almayan bekçiler asil memur olarak atanıyor. Emniyet Genel Müdürlüğünün bekçilerin eğitim durumlarıyla ilgili açıkladığı istatistikte de 21 bin 292 bekçi bulunduğu ve bunların yüzde 60’ının lise, yüzde 15’inin yüksekokul, yüzde 20’sinin lisans ve yüzde 0,15’inin yüksek lisans mezunu olduğu açıklandı. 

İlgili İçerik  Kars Valisi Öksüz'ün Kayyum Atanınca Belediye Önünde Namaz Kıldığı İddiası

Bekçilerin silah kullanması, kimlik sorması ve üst aramasındaki uygulama esaslarında yapılan değişikliğe göre bekçiler önleme amacıyla kuvvetli şüphe bulunduğunda durdurma, arama ve yoklama yapabilecek. Tüm durumlarda herhangi bir müdahale öncesi bağlı bulunduğu emniyet ya da jandarma birimine bilgi vermekle yükümlü olacaklar. Makul bir neden beyan etmeden durdurma ve kimlik sorgusu yapamayacak. Suç işlenirken ya da sonrasında şüphelileri yakalamak için zor ve silah kullanabilecek.

Yapılan doğruluk kontrolü sonrasında ilkokul mezunlarının bekçi olabildiği iddiasının doğru olmadığı, bekçilerin 40 gün polis eğitim merkezlerinde eğitim aldığı ve asaleten atanmadan önce aday memur olarak en az bir yıl hizmet içi eğitim aldığı anlaşılmaktadır.

Kaynaklar

– İddiayla ilgili paylaşım

https://twitter.com/cenkyigiter/status/1222651418605248512?s=20

– Polis Akademisi bekçi alım şartnamesi

https://www.pa.edu.tr/20191-donem-carsi-ve-mahalle-bekcisi-duyurusu-81-il-icin-duyurular.html

– İŞKUR’un özel sektör bekçi alımıyla ilgili ayrıntılar

https://esube.iskur.gov.tr/Istihdam/AcikIsIlanAra.aspx?mid=2164

http://www.haber7.com/guncel/haber/2932174-iskur-kapsaminda-ilkokul-mezunu-bekci-alimi-basvuru-sartlari

– Bekçilerin eğitim durumuyla ilgili Emniyet Genel Müdürlüğünün açıklaması

https://www.egm.gov.tr/31012020-tarihli-basin-aciklamasi

Bekçilerin alım ve görev uygulama kanununda yapılan düzenlemeyle ilgili ayrıntılar

https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/carsi-ve-mahalle-bekcileri-kanunu-teklifinin-ilk-9-maddesi-kabul-edildi/1717395

– Bekçi eğitimleriyle ilgili Siirt Emniyet Müdürlüğünün hazırladığı video

https://www.youtube.com/watch?v=aXZXSAhM1UU

Selçuk Üniversitesi Kütüphane Daire Başkanlığında görev yapıyor. Yerel gazetelerde tarih, kültür ve sanat alanında araştırma ve yazıları yayınlanıyor. Elektronik haberleşme, televizyon ve multimedya alanında çalışmaları bulunuyor. Doğrulama ekibinde araştırma editörlüğü yapıyor.