Kemal Kılıçdaroğlu’nun videosunun Las Vegas’ta yayınlandığı iddiasıSosyal medyada birçok kullanıcı ile bazı televizyon ve gazeteler, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun tabaktaki yemeğin etli tarafını bir çocuğun önüne doğru çevirdiği videonun ABD’nin Las Vegas kentindeki bir dev ekranda yayınlandığını iddia etti ancak görüntü trolleme amacıyla üretilmiş, yani sahte. Videoyu paylaşanlardan bazıları şöyle:

T24 adlı internet sitesinde görüntüyü kendisinin çektiğini belirten bir kişiyle yapılan röportaja da yer verildi.

Görüntü, muhalefet yanlısı çok sayıda sosyal medya hesabı ve haber sitesinin yayınlamasının ardından milyonlarca kez izlendi. Görüntünün bazı bölümlerinden ekran görüntüsü aldık ve tersine arama yaptık ancak herhangi bir sonuca ulaşamadık. Bunun üzerine Twitter’da yaptığımız araştırma sırasında görüntünün sahte olduğunu ve trolleme amacıyla üretildiğini belirten hesaplarla iletişime geçtik. Abese İrca adlı hesap orijinal video ve Kılıçdaroğlu’nun videosunun eklendiği bölümü gösteren bir video da yayınladı.

Twitter’dan ulaştığımız Abese İrca hesabı, trollemeyi Veritas Analytics adlı hesabın yaptığını belirtti. İlgili hesaba ulaştığımızda sayfasında sahte videoyu neden ve nasıl ürettiğine dair bilgilerin yer aldığını tespit ettik. Orijinal videonun nasıl montajlandığı gösterilirken altına da mors alfabesiyle “Erdoğan kazanacak” yazılmıştı. Mors alfabesini teyit ettik. “Erdoğan kazanacak” yazdığı doğru.

Veritas Analytics adlı hesapla iletişime geçtiğimizde, muhalefet yanlısı sosyal medya hesapları ve gazetelerin haberleri teyit etmeden nasıl yaygınlaştırdıklarını göstermek amacıyla sahte videoyu yaptığını ve Mert Sezer Sarı adlı bir isim uydurarak muhalif gazete ve fenomen hesaplara mail attığını belirtti. Hesapların hepsinin sahte videoyu sorgulamadan yayınladığını ifade eden anonim hesap, T24 adlı sitenin kendisine ulaşarak röportaj yaptığını da ekledi.

Doğruluğu Ne? ekibinin sahte videoyu yapan hesabın kullanıcısıyla yaptığı görüşmenin ilgili bölümü

Hesap, Las Vegas’taki kumarhane bölgesinde yer alan dev ekranın görüldüğü orijinal videonun linkini de bizimle paylaştı. Ekranda herhangi bir videonun yayınlanmadığı, sabit şekilde “Love” yazdığı görülüyor. Kılıçdaroğlu videosu bu kısma yerleştirilmiş.

İlgili İçerik  Milli Piyango'da Kazanan Numaranın Çekilişten Önce Yayınlandığı İddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapıyor. 2000 yılında haberciliğe başladı. İletişim fakültesi öğrencilerinin uygulama eğitimleri aldığı Selçuk Üniversitesi Televizyonunun 15 yıl haber koordinatörlüğünü yürüttü. Medya-siyaset ilişkisi, televizyon haberciliği, yeni medya ve medya okur yazarlığı alanlarında yayınlanmış makale ve kitapları bulunuyor. Doğruluğu Ne? platformunun kurucusu ve yayın yönetmenliğini yürütüyor.