Ümit Özdağ’a “Suriyeli misiniz?” şeklinde soru sorulduğu iddiasıSosyal medyada bazı kullanıcılar, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’a, katıldığı bir programda “Ümit Özdağ Suriyeli mi?” şeklinde soru sorulduğunu, Özdağ’ın da bu soruya cevap olarak “Ümit Özdağ Suriyeli mi? Daha neler? Komedi programı mı bu?” şeklinde cevap verdiği öne sürüldü. Farklı hesaplardan paylaşılan ve yaklaşık 5 milyon görüntüleme alan videoda, Özdağ’ın cevap verdiği bölümde “Suriyeli mi?dediği kısım yer alırken ekranda da “Ümit Özdağ Suriyeli mi?” sorusu vardı ancak görüntü montajlanmış.

Özdağ’ın verdiği cevaptaki kelimelerden (komedi programı mı bu?) yola çıkarak yaptığımız araştırmada Özdağ’ın katıldığı programda kendisine sorulan “Özdağ Fetöcü mü?” şeklindeki soruya bu cevabı verdiğine dair bilgilere ulaştık. Ardından “Ümit Özdağ Fetöcü mü?” ifadeleriyle arama yaptığımızda BBO yapım tarafından hazırlanan ve Cansu Canan Özgen’in sunduğu programın ilgili bölümünü Youtube’da bulduk. Programda Özdağ’a kendisinin fetö ile irtibatı olduğuna dair iddialar hatırlatılarak “Ümit Özdağ Fetöcü mü?” sorusu sorulmuş ve Özdağ soruya tepki göstermiş. Orijinal videoda Özdağ, soruya cevap verirken “Ümit Özdağ Fetöcü mü, daha neler?” diyor.

Sonuç olarak, Özdağ’a sorulan sorunun ilk bölümü kesilerek “Ümit Özdağ Fetöcü mü?” dediği yerden Fetö kelimesi silinerek “Suriyeli” kelimesi sesli olarak ve videonun alt yazısına da “Ümit Özdağ Suriyeli mi?” yazısı montajla yerleştirilmiş.

İlgili İçerik  Tesla Cybertruck test videosu gerçek mi?

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapıyor. 2000 yılında haberciliğe başladı. İletişim fakültesi öğrencilerinin uygulama eğitimleri aldığı Selçuk Üniversitesi Televizyonunun 15 yıl haber koordinatörlüğünü yürüttü. Medya-siyaset ilişkisi, televizyon haberciliği, yeni medya ve medya okur yazarlığı alanlarında yayınlanmış makale ve kitapları bulunuyor. Doğruluğu Ne? platformunun kurucusu ve yayın yönetmenliğini yürütüyor.