Kemal Kılıçdaroğlu’nun iftardan sonra rakı içtiği iddiasıSosyal medyada bir kullanıcı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun elinde rakı bardağıyla görüldüğü bir fotoğraf paylaşarak “Önce iftar sonra rakı. Oruç tutar gibi yapıp iftar sofralarına koşmak, sonra kendi camiasına koşup rakısını yudumlamak” şeklinde yorum yaptı.

500 binden fazla etkileşim alan paylaşımda yer alan Kılıçdaroğlu’nun rakı içtiği doğru ancak 2023 yılı Ramazan ayında iftardan sonra içtiği iddiası doğru değil.

Fotoğrafı tersine görsel arama yöntemiyle araştırdığımızda 2010 yılından bu yana sık sık haberlerde kullanıldığı bilgisine ulaştık. Dünya Bülteni adlı internet sitesinde fotoğrafın çekildiği yerle ilgili ayrıntılı bilgiler bulunuyor. Kılıçdaroğlu’nun elindeki rakı bardağının kesilerek yayınlanan 30 Aralık 2010 tarihli haberde, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Gazeteciler Cemiyeti’nin Ankara temsilciğinde yapılan kokteyle katıldığı bilgisi veriliyor. Gazeteci Hande Fırat’ın görüldüğü fotoğrafın diğer versiyonlarıyla karşılaştırma yapıldığında aynı fotoğraf olduğu anlaşılıyor. Yani fotoğraf güncel değil. Açık kaynaklarda ilk kez bu tarihte ve bu kokteyle katıldığı bilgisiyle paylaşılmış.

Peki, bu fotoğraf 2010 yılında Ramazan ayında mı çekildi? Bu da doğru değil. Hazreti Muhammed’in Mekke’den Medine’ye hicret ettiği 610 yılını başlangıç kabul eden ve ayın hareketlerini esas alan Hicri Takvime göre icra edilen Ramazan ayı, Miladi Takvime göre her yıl 11 gün erken başlıyor. 2010 yılında Ramazan ayı Ağustos ayına denk gelmişti. ekilen bu fotoğraf 2010 yılında Ramazan ayı, Ağustos ayına denk gelmişti.

Sonuç olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nun elinde rakı bardağıyla görüldüğü fotoğraf güncel değil, 2010 yılında çekilmiş ve çekildiği tarihte Ramazan ayı değildi.

İlgili İçerik  Türkiye'nin İngiltere'ye gönderdiği Koronavirüs yardımının iade edildiği iddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Doğruluğu Ne? ekibinde editör yardımcısı olarak görev yapıyor.